Tiger Woods PGA Tour 13 – recenzia

Nalejme si čistého vína, Tiger Woodsovi to na tohtoročnom Masters nevyšlo. Je zvláštne, že práve tento rok, kedy sa mu už pomaly začínalo dariť a kedy vôbec prvýkrát vyhral od svojho škandálu na sklonku roku 2009 nejaký ten oficiálny turnaj, v auguste takto vyhorel. Dva roky predtým bol delený štvrtý a tento rok? Postúpil síce do víkendových kôl, napriek tomu však s celkovým výsledkom +5 a deleným štyridsiatym miestom nemohol byť príliš spokojný.

Golfový simulátor nesúci jeho meno však žiadne podobné problémy nemá. Už dlhých pätnásť rokov sa drží na vrchole pomyselného rebríčka golfových počítačových hier a zatiaľ to nevyzerá, že by ho malo niečo výraznejšie ohroziť. Ono totiž ani nie je čo. Produkt vydavateľstva Eletrconic Arts tu stojí ako osamelý vojak v poli a rovnako ako v prípade futbalu alebo hokeja ku hráčom rok čo rok hrnie nové a nové verzie. Samozrejme o niečo prepracovanejšie, vyhladenejšie a krajšie pôsobiace verzie. Čo tá tohtoročná?

Z televízneho programu až do zeleného saka
Tiger Woods sa po pätnástich rokoch „konečne dočkal“ a vôbec prvýkrát v histórii série tu nie je prítomný iba ako jeden z niekoľkých reálnych hráčov PGA Tour (Phil Mickleson stále chýba! Grrr …). Najzásadnejšou novinkou oproti predošlým dielom je totiž prítomnosť úplne nového módu Tiger ‚s Legacy, ktorý sa točí práve okolo samotného Woodsa. Konkrétnejšie okolo jeho doterajšej kariéry, pretože máte možnosť si aspoň virtuálne prežiť vzostup tohto Američana, od prvého televízneho vystúpenia v relácii Mikea Douglasa, cez úspechy vo všetkých juniorských kategóriách až po triumfy medzi profesionálov. Autori sa dokonca skúsili pozrieť do vešteckej gule a odhadnúť, ako sa bude jeho golfový život ďalej vyvíjať a tak sa tešte aj prešediveného Tigera, ako prekonáva rekord Jacka Nicklausa.

Z herného hľadiska sa v podstate jedná o sadu päťdesiatich troch minihier roztriedených podľa veku hlavného hrdinu. Pre úspešné zvládnutie každej z nich musíte vždy minimálne vyrovnať Tigerov výkon. Náhodne uvediem napríklad jeho prvý hole-in-one v živote (vtedy bolo Tigerovi šesť rokov), tréningy na dvore za domom, účasti na rôznych turnajoch, majstrovstvách a samozrejme tiež trebárs prvé víťazstvo na slávnom Masters.

Úprimne povedané som ani v najoptimistickejších snoch nepredpokladal, že by ma mohla táto na prvý pohľad „interaktívna Wikipédia“ (toto výstižné označenie nepochádza z mojej hlavy, ale od jedného neznámeho hráča) toľko zaujať. Jednotlivé úlohy sú totiž dostatočne zábavné a niektoré z nich navyše celkom náročné, aby vás udržali v pozornosti a napätí. Navyše, či už toho viete o Tigerovej kariére akokoľvek, myslím si, že rovnako objavíte niečo nové. A aj keby nie, stále číha v zálohe tá možnosť prežiť si jeho golfový vzostup na „vlastnej“ koži.

Z amatéra profíkom
Pochopiteľne nechýba ani klasický mód kariéry s vytvorením vlastných golfistov a dobytie sveta osemnástich jamiek vlastnou cestou. Na druhú stranu nezačnete ako dvojročné dieťa v zákulisí jednej z amerických televízií, ale už rovno ako amatér, čerstvo nastupujúci na jednu z troch dostupných amatérskych súťaží (konkrétne sú to americká, britská a svetová). Žiadny zásadný rozdiel medzi nimi nie je, teda až na ihrisko, kde sa jednotlivé akcie konajú.

Každý turnaj sa potom odohráva podľa rovnakého harmonogramu. Môžete si buď zatrénovať so súčasným hráčom PGA Tour (a podľa hry nejako odpozorovať nejaké tie triky), splniť výzvu vášho sponzora alebo sa priamo vrhnúť na prvé kolo. Dôrazne odporúčam nevynechávať aspoň časť súvisiacu s vaším sponzorom, pretože sa za úspešné splnenie môžete prepracovať k ďaleko lepším holiam alebo napríklad aj k oblečeniu. Medzi potenciálnymi sponzormi totiž okrem vydavateľstva Electronic Arts nechýbajú ani staré známe tváre ako Bridgestone, Nike alebo napríklad Ping, teda sa dostanete aj k predmetom, ktoré používajú skutoční golfisti.

Ešte o niečo lepší švih
Najzásadnejšou obmenou prešiel systém švihu, ktorý bol novo obohatený o ukazovateľ, ktorý kopíruje pohyb hlavy palice pri hraní. Musím uznať, že niečo podobné mi trebárs v prípade minulého dielu chýbalo, lebo som mal občas veľké problémy odhadnúť, ako veľmi môžem ľavým stickom manipulovať. Žiadne podobné ťažkosti vás v tomto ročníku nečakajú, teda pokiaľ sa samozrejme nerozhodnete si danú novinku vypnúť. Nováčikom potom iste bude vyhovovať možnosť už dávno letiacu loptu manuálne roztočiť a tým pádom menej podarenú (alebo úplne mimo letiacu) ranu usmerniť späť na farway.

Špeciálne potom ešte musím spomenúť aj návrat vášho caddyho. Bohužiaľ sa však nejedná o návrat v pravom slova zmysle, pretože váš nosič palíc síce nechýba, na druhú stranu ho nikdy neuvidíte (ako tomu bolo práve vlani). Celá jeho funkcia čoby hráčovho asistenta sa scvrkla do maličkého okienka, v ktorom sa dozviete preferovaný spôsob nastavenia budúcej rany. Je to skutočne škoda, pretože minuloročná podoba sa mi veľmi páčila a človek mal zrazu ďaleko realistickejší pocit, že sa na ihrisku nepohybuje sám, ale s niekým. Nehľadiac na to, že vám caddy radil aj slovne, čoho sa tento rok taktiež nedočkáte.

Samozrejmosťou je aj prítomnosť rôznych bonusových kariet, pomocou ktorých si možno zlepšovať určité vlastnosti svojho golfistu. Počas jednej osemnástky ich možno použiť maximálne tri, vďaka čomu sa vám aspoň na chvíľu zlepší trebárs dĺžka drive, puttovanie, presnosť rán a tak ďalej. Úprimne povedané nemám, čo by som k tomu dodal, lebo som sa snažil hrať „poctivo“ a podobným zlepšovákom som sa teda vyhýbal ako čert krížu.

Virtuálny Masters
Najväčšou novinkou v multiplayerovej časti hry sú golfové kluby. Autori ich prezentovali ako „úplne zásadne, celý multiplayer ovplyvňujúcu prvok“, ja osobne som z neho príliš odviazaný nebol. Samozrejme, môžete si založiť klub so svojimi priateľmi, hrať medzi sebou interné turnaje a súperiť s ostatnými klubmi, ale žiadny zásadný prínos som neobjavil. V podstate ide o to isté, ako keď multiplayer hráte sami za seba, akurát bojujete za celý svoj tím (teda klub) a máte k dispozícii niekoľko funkcií navyše.

Pochopiteľne teda nechýba ani úplne individuálne turnaje, ktorých sa môžete zúčastniť iba v prípade, že máte dané ihrisko odomknuté. Tu dochádza k zhodnotenie tej vôbec najotravnejšej časti na celom Tiger Woods PGA Tour 13 – peňažný systém. Úplne prístupných je totiž hneď zo začiatku len približne polovica z nich a tie ostatné si musíte kúpiť. Áno, kúpiť. Kupujete si ich síce našťastie za peniaze zarobené priamo počas hrania, lenže si ich neodomknete celé, ale iba na niekoľko hier (samozrejme idú zakúpiť aj na trvalo, ale za reálne peniaze). Plne sa vám sprístupnia až vo chvíli, keď splníte takzvanú „zlatú výzvu“, inak povedané splníte niekoľko úloh.

Môže sa zdať, že ide vo svojej podstate o dobrý nápad, ktorý vás prirodzenou cestou motivuje k ďalšiemu hraniu a odomykaniu. Úprimne povedané, zastávam úplne opačný názor. Lebo keď sa vám stane niečo podobné ako mne, keď nemôžete hrať štyri turnaje z piatich len preto, že nemáte dostatok peňazí na kúpenie jedného kola, docela vás to rozhodí.

Jeden pohyb pre všetkých!
Ešte by som rád v rýchlosti spomenul jednu vec, o ktorej som si úprimne povedané myslel, že je len záležitosťou dema. Konkrétne mi ide o animácie hráčov. Áno, sú síce podarené a vyzerajú dobre, lenže ich je sakramentsky málo. Možno nebudem ďaleko od pravdy, keď uvediem tak tri až päť rozdielnych animácií. Je úplne jedno, za koho hráte alebo kde sa nachádzate, hráči vždy urobia to isté gesto, líšiace sa maximálne tak tým, ako dopadla ich rana (radosť / rozčarovanie).

A čo je najhoršie, v niektorých chvíľach dané animácie ani nedávajú v širšom kontexte zmysel. Trebárs keď čoby päťročný Tiger mávate divákom okolo ihriska, kde až na vášho otca (ktorého však tiež nevidíte) nikto nie je. V takých chvíľach sa skutočne neubránite minimálne ľahkému úškľabku. Mimochodom, všimol som si, že drvivá väčšina hráčov tak zvláštne cedí predné zuby. Ako keby všetci mali ľahký predkus, alebo čo.

Kvalitný golf, skôr priemerná hra
Nie som si celkom istý, či to z mojej dnešnej recenzie vyplynulo, preto to v jej závere radšej uvediem explicitne. Tiger Woods PGA Tour 13 je vynikajúci golfový zážitok, ktorý momentálne na trhu nemá a zrejme ani nebude mať konkurenciu, a ktorý by som odporučil každému, kto sa o golf zaujíma aspoň trochu a nemá príležitosť si ho zahrať v skutočnosti. Rovnako tak sa asi každému z nás nepodarí získať kartu umožňujúcu sa zúčastniť reálneho PGA Tour, že.

Hru ako celok však musím hodnotiť o trochu triezvejšie. Začínam mať ľahké obavy, či vývojári z EA Tiburon pomaly nezačínajú kvôli svojej neotrasiteľnej pozícii lenivieť. Predsa len, problém niekoľkých animácií by som pochopil pred niekoľkými rokmi, ale dnes? Rovnako tak ako krok späť vnímam aj orezanie caddyho, ktorý bol minulý rok skutočne o niekoľko desiatok percent lepší. Príliš titul nezachraňuje ani otravný peňažný systém, ktorý vás chtiac-nechtiac donúti buď ku kúpe kreditov za skutočné peniaze alebo sa skrátka budete musieť zmieriť s tým, že niekoľko prvých desiatok hodín (možno aj stoviek) hrania nebudete mať prístup ku všetkému. Tento prístup mi bohužiaľ nepripadá príliš fér.

upravený systém švihu, Tigers Legacy, kvalitný golf

otravný peňažný systém, orezaný caddy, malý počet animácií golfistov

Verdikt: Z čisto golfového pohľadu je Tiger Woods PGA Tour 13 aj cez niekoľko chýb vynikajúci, peňažný systém ho však úplne zbytočne zráža dolu. Je otravný,zbytočný a hráčov až príliš tlačí na kúpu herných kreditov za skutočné peniaze.

Hodnotenie: 

68%

zdroj:Czechgamer.com





You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár