The Unfinished Swan – PS3 recenzia

Pomaly ale isto nám odchádza jeseň, a rovnako ako každý rok, aj tento rok sme sa dočkali naozajstnej hernej žatvy. Nesmieme však zabúdať aj na tie menšie a menej známejšie kúsky, ktoré si nemôžu dovoliť tak megalomanskú kampaň, akú majú ostatné tri áčkové tituly. Jednou z mnohých takýchto hier je nepochybne The Unfinished Swan. Tá pred niekoľkými dňami vyšla na Playstation Network a už od samotných užívateľov si odnáša veľmi vysoké známky (v priemere tak 4,2 z 5). Rovnako je tomu aj u recenzií po celom svete. Osobne by som toto hodnotenie bral s nadhľadom, ale poďme všetko rozobrať od úplného začiatku. Nech hľadanie bájnej labute začne!

Takže pekne poporiadku. Príjemný hlas rozprávačky, sprevádzajúcej hráča hrou, vám prezradí začiatok príbehu o chlapcovi menom Monroe. O neho sa starala jeho vlastná matka, až do doby, než umrela na vážnu chorobu. Monroe teda zostal sám a jediné, čo mu po jeho matke zostalo ako pamiatka, bola celá zbierka obrazov, ktoré rozmaľovala. Áno, rozmaľovala. Nikdy totiž nestihla žiadny domaľovať, ani ten, ktorý mala najradšej – labuť. Monroe sa však jedného dňa zobudil a zistil, že ona obľúbená nedokončená labuť utiekla dverami, ktoré si nikdy predtým nevšimol. A ako už asi tušíte, ony dvere neboli obyčajné. Skrz ne sa Monroe dostal do sveta, veľmi odlišného, ako bol tento. Bol to rozprávkový svet, kde sa obyčajným fľakom farby dostavila pravá fyzická podoba ciest, lesov, domov a všeobecne objektov, ktoré sa na danom mieste nachádzali. Tým začala Monroeva púť hľadania po nedokončenej labuti, ktorá nás zavedie až k nedomaľovanému kráľovstvu, kde už nikto dlhú dobu nežije. Ani ostatne samotný kráľ.

Koniec posledného odseku hovorí za všetko. Tento rozprávkový svet je jednoducho najčistejší a najbelší, aký ste pravdepodobne kedy videli (A to nehovoriac o tom, že ak máte na televízii vysoký jas, nepochybne vám to po dlhšej dobe začne napaľovať oči). Na vás však je túto čistotu zničiť, je to vyložene vašou úlohou a povinnosťou, aby ste mohli ísť ďalej. Tento farebný režim je však len v prvej časti hry (čierna farba na biele prostredie), ako hrou postupujete ďalej, objavia sa najrôznejšie tiene, farebné prevedenia, farebné balóny k zbieraniu, voda, lampy a ďalšie objekty, ktoré vám budú vytvárať takú menšiu orientáciu v priestore. Nie je to teda len čierna / biela, čo je samozrejme dobre.

 

Ako už sme tiež spomenuli, Monroe sa postupne dostáva do najrôznejších lokácií. Najviac však pobudne v prázdnom kráľovstve, kde zostal iba lenivý obor (čo je v podstate vedľajšie). Labuť však uletí hneď, ako vás zbadá, čo tiež znamená jednu vec. Monroe sa musí dostať aj do výšok, teda na samotnú vež a hradbu. A hľa, hneď sme u prvého problému. Lezenie je, či už po rebríku alebo po rastúcej vínnej réve, nedorobené, častokrát sa Monroe zasekne a vy musíte točiť páčkou náhodnými smermi, aby ste sa nejako dostali hore. A ak vezmete, že takéto lezenie tam je neustále potrebné v celom deji hry, stane sa tak z malého problému problém veľký.

V The Unfinished Swan sa našlo aj miesto pre hádanky. Po celej lokácii sú vyskladané farebné balóny, a pretože by bolo až moc jednoduché ich zbierať po ceste, vývojári ich umiestnili na tak skryté miesta, že aj s radarom získaným za určitý počet zostrelených balónov, som sa motal okolo jedného miesta takých 10 minút. V hre sú aj rôzne bonusy za ony získané balóny. Za 30 takých si napríklad môžete zaobstarať hadicu s doslova striekajúcou farbou.

Ak by ste si teraz zhrnuli túto recenziu, asi by ste typovali známku viac ako vysokú. Áno, to by bola. Nebyť ostatne veľmi krátkej hracej doby a prílišnej jednoduchosti, moc toho by som vytknúť nemohol (to lezenie!). Ale vec sa má tak, že hra sa dá prejsť za nejakú tú hodinu, a to aj cez to, že neviete, kam presne ísť. Za popoludnie máte jednoducho postarané a nie je ani moc motivácia na to hrať hru po druhý krát. Trofeje to však istí. Čo naopak ešte stojí za pochválenie, a to za jedno VEĽKÉ pochválenie, je samotné audio. Zapnite si hru, zatvorte sa sami do obývačky, spustite domáce kino alebo slúchadlá a máte jeden nezabudnuteľný herný zážitok. Viac netreba písať.

 

Keď som The Unfinished Swan prvýkrát dohral, bol som nadšený. Toľko rozprávkovosti, toľko skvelých nápadov, bol som jednoducho prakticky spokojný. Po pár dňoch som ale vychladol, nadšenie odpadlo a ja som si začal hovoriť, čo že je na tej hre tak úžasného a prečo by som mal dávať tak vysokú známku akú som pôvodne chcel dať. Za 14 eur by som tento skvelý herný koncept rád videl v trošku rozšírenejšej a prepracovanejšej podobe. Veľa toho schádza a celé to pôsobí dojmom nedokončenia (heh). Ono aj to málo prestane po chvíľke byť tak zaujímavé, ako pravdepodobne zo začiatku bolo. Avšak! Táto magická originálnosť vo mne urobila dobrý dojem a na The Unfinished Swan, ako na herný zážitok, pravdepodobne nikdy nezabudnem. Či budem hľadať, ako dlho chcem, podobnú hru asi nenájdem. A to je hlavné.

Originálnosť, rozprávkový štýl, umelecký pôžitok z hrania

Krátka herná doba, málo rozvitý potenciál, lezenie po objektoch, chcelo by to viac rôznych herných prvkov

Verdikt: Podarená hra, na ktorú budete ťažko zabúdať. Bohužiaľ, len dobrý nápad to však nezachráni a hra často pokrivkáva svojou nedorobenosťou. Niečo tomu jednoducho chýba.

Hodnotenie:

70%

zdroj:Czechgamer.com





You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár