Pochodovali sme dlho a aj keď sme veľkú časť cesty absolvovali po železnici, ktorú sme vystavali pod dohľadom amerických dozorcov, boli sme unavení. A čo viac, toto bola tá najľahšia časť našej cesty. Schyľuje sa totiž k zrejme rozhodujúcej bitke s klanom Tosa. Títo samuraji stále dúfajú k návratu starých poriadkov a myslia si, že keď sa vzbúria, dosiahnu svoje ciele. Niekoľko mojich spolubojovníkov hovorilo, že to robia iba v reakcii na porušenie cisárových sľubov, ale kto z nás vie, kde je pravda. Koľko nás tu môže byť? Niekoľko tisíc? Tak nejako by som to odhadoval, avšak úprimne, nemyslím si, že by to mohla byť taká výhoda.
Väčšina chalanov tu držala pušku v ruke iba niekoľkokrát a hovorím vám, nedokážem si predstaviť, ako zvládnu streľbu počas bojového zmätku, keď to tak tak zvládali v pokoji výcvikového tábora. Ale títo Američania si veria, tvrdia, že ich pušky a hlavne guľomety, hovoria tomu Gatling Gun, sú jednoduché, spoľahlivé, účinné a týchto samurajov s ich katanami a brneniami vraj zničia tak ľahko, ako sa dá zašliapnuť chrobák. Kto vie, ako celá táto vojna vlastne dopadne. Vyhrá ju náš cisár alebo sa snáď skloníte pred rebelmi? Sú to slávni bojovníci, obdarení ohromnými skúsenosťami a odvahou, ich nevýhodou je vlastne len počet a technologická zastaranosť. Snáď to zajtra prežijem a budem sa môcť vrátiť domov, do mesta Edo. Teda do Tokia, ako ho cisár Meidži nechal novo pomenovať …
Industrializácia po Japonsku
Total War sa konečne po dlhých dvoch rokoch rozmohol a ponúkne nám niečo, čo sme tu ešte nemali. Presnejšie povedané historické obdobie, ktoré sme si zatiaľ v tejto stratégii nemohli vyskúšať. Mali sme tu stredoveké Japonsko, Rimanmi, stredovekú Európu, novoveku Európu a Ameriku alebo Napoleonské vojny a ďalej … Ďalej zatiaľ bohužiaľ nič a veľa hráčov už doslova kričalo po spracovaní nejakého nového obdobia ľudskej histórie.
A autori z britských The Creative Assembly naše prosby konečne vypočuli. Pred nedávnom totiž zverejnili prvý trailer na stand-alone datadisk „Fall of the Samurai“ pre Total War: Shogun 2 a ako niektorým z vás zrejme napovie názov tohto balíka, pozrieme sa v ňom do devätnásteho storočia, presnejšie povedané do jeho druhej polovice (a štyristo rokov od udalostí pôvodnej hry). Vtedy to na japonskom území opäť vrelo. Viac ako dvesto päťdesiat rokov trvajúca vláda rodu Tokugawa sa chýlila ku koncu a roku 1868 šógun Jošinobu Tokugawa rezignoval a odovzdal symbolicky moc späť cisárovi Meidžimu. Ten zaviedol rýchlu industrializáciu a modernizáciu krajiny a okrem iného zrušil triedu samurajov. Tento ťah sa však (logicky) nestretol s príliš veľkým úspechom a vyústil v sérii povstaní a vojen, ktoré definitívne skončili až v roku 1877 povstaním Satsuma.
Krvavá kúpeľ
Čo to však znamená pre hráčov? Veľa noviniek ako v singleplayerovej, tak multiplayerovej časti hry. Kampaň pre jedného hráča začína roku 1864 (čo je rok, kedy začala vojna Bošín) a budete ju môcť rozohrať za šesť nových klanov, tri šógunské (Choshu, Satsuma, Tosa) a tri cisárske (Aizu, Nagaoka, Jozami). Rovnako dôležité však budú aj tri vtedajšie západné mocnosti – Amerika, Británia a Francúzsko – s ktorými budete taktiež komunikovať a vaše diplomatické vzťahy s nimi budú hrať dôležitú úlohu v technologických prostriedkoch, ktoré vám budú ochotní poskytnúť. Inak povedané, keď bude ruka v rukáve, môžete pre svoj klan získať pušky a guľomety, keď sa od nich budete dištancovať, môžete byť oproti ostatným vo veľkej nevýhode. Ono predsa, stáť neustále proti ľahkým zbraniam s katanami v ruke nie je najideálnejšie.
Mnoho zmien nás čaká aj na samotnom bojisku. Predovšetkým je to úctyhodných 39 úplne nových jednotiek, z ktorých veľká väčšina bude novo používať strelné zbrane. Zaujímavou novinkou sú obohatené už o spomínaný guľomet Gatling gun a delo Armstrong gun, ktoré vraj budete môcť ovládať priamo z pohľadu tretej osoby. Chýbať nebude ani možnosť povolať do zbrane vojakov západných mocností, konkrétne dokážete do svojej armády regrutovať britských, amerických alebo francúzskych mariňákov. Tešiť sa môžete aj na tri nové druhy agentov – Foreign Veteran, Ishin Shishi a Shinshengumi, každý so svojimi vlastnými talentami. Drobnými úpravami talentov prejdú tiež Ninja a Geisha.
Nových jednotiek sa dočkajú aj námorné bitky, vývojári konkrétne sľubujú desať nových typov, čo v sebe zahŕňa dvadsaťjeden celkom nových ľudí. Najväčšími ťahákmi by mali byť opäť lode z arzenálu západných mocností – predsa len, keď proti vám pláva parou poháňaná bojová loď vybavená modernou technikou, len ťažko sa skrýva niečo ako šok alebo rešpekt. S lodnými bitkami súvisí aj nový typ obliehacích bitiek, v ktorých budete dobývať nepriateľský prístav. K úspešnému útoku útočník musí s loďami priplávať priamo do prístavu. Obranca potom zase bude disponovať množstvom obranných veží, u ktorých dostane možnosť si zvoliť, aký typ veže bude mať postavený, či klasického lukostrelca, vojakov s puškami alebo rovno s Gatling gunem.
Poslednou zásadnou novinkou v bojovej časti je ďaleko väčšia interakcia medzi loďami a pevninou. Ku príkladu budete schopní pri pozemnej bitke povolať na pomoc námorníctvo a nechať určitú časť bojiska bombardovať, rovnako tak pôjde počas kampane bombardovať určité mesta, armády alebo ostatné časti hernej mapy.
„Druhý“ multiplayer
Menším prepracovaním prejde aj multiplayerová časť hry. Samotní autori hru viacerých hráčov v Fall of the Samurai označujú za „druhú verziu“. Najzásadnejšie doteraz odhalené zmeny sa týkajú systému vášho avatara, ktorý sľubuje nové talenty prispôsobené podmienkam devätnásteho storočia, veľa rôznych pomocníkov, druhov brnenia a ďalšie. Bez zaujímavostí nie je ani možnosť založiť si niekoľko avatarov, kedy každého z nich môžete rozohrať trochu iným spôsobom. Nová mapa Japonska reflektujúca vtedajšiu dobu je samozrejmosťou.
Napriek tomu sa však o nej zmienim trochu podrobnejšie, pretože bude premiérovo rozšírená o ostrov Ezo a čo predovšetkým, vôbec prvýkrát sa v sérii Total War objaví aj dopravná železnica. Tá na mape nebude len tak pre okrasu, ale bude v skutočnosti hrať celkom dôležitú úlohu. Pomocou nej totiž ďaleko efektívnejšie dokážete presúvať svoje jednotky po mape a dokonca pôjde nepriateľom železnice blokovať a vykonávať i sabotáže.
Staronové Japonsko
Total War: Shogun 2 bola bezpochyby jednou z najlepších stratégií minulého roka a som veľmi rád, že sa tento rok dočkáme pokračovania. Aj keď ide totiž o „obyčajný“ datadisk, už teraz je jasné, že bude skutočne nabitý obsahom. Úprimne povedané, a iste ste to spoznali aj pri čítaní tohto článku, som z Fall of the Samurai nadšený a už sa nemôžem jeho vydania dočkať. Už aby bol marec!
zdroj:Czechgamer.com