Puppeteer – PS3 recenzia

Koniec tohto roka sa rovnako ako každý iný nesie v znamení veľkých troch áčkových hier, ktoré majú potenciál zatieniť väčšinu ostatných titulov vycházajících v podobnom termíne. Medzi všetkými GTAčkom, Battlefield a Call of Duty sa totiž tento rok objavila aj na pohľad nenáročná hra s názvom Puppeteer, ktorá zamierila na hráča domácej konzoly od Sony už v septembri. A pretože kvalitných a hlavne originálnych plošinoviek sa dnes už moc nevidí, ja osobne som veľmi rád za tento prírastok do mojej hernej kolekcie. Pýtate sa prečo? Čítajte ďalej.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Puppeteer v niekoľkých prvkoch pripomína známu plošinovku LittleBigPlanet. Na rozdiel od LBP, ktorý sa skôr sústredil na tvorenie užívateľského obsahu, sa tu ujímame bábky v bábkovom predstavení. A aj keď hratelnostne by sa dal Puppeteer porovnávať s ostatnými hrami v žánri, spracovaním prostredia a originálosti už zase tak nie.

Ako som už napísal, v Puppeteer sa dostávame do bábkového divadla, a to so všetkým možným. To samozrejme znamená hlasný aplauz po dokončení každého predstavenia / levelu vrátane vysunutia opony, nehovoriac aj o skvelej hre osvetľovačov pri samotnej hre. Celú divadelnú atmosféru navyše dokresľuje úplne rozprávkový príbeh a hlavní aktéri predstavenia, ktorými nie je nikto iný ako čarodejnice, morské pany, zlí králi, princezné a tiež malý chlapec s menom Kutaro, hlavná postava celého príbehu.

Kutaro je chlapec, ktorý sa vďaka veľkej smole dostal pod ruku zlého medvedieho mesačného kráľa a vyslúžil si tak trest zahryznutia hlavy. Bezhlavý bol potom vhodený do žalára, kde bol odsúdený na smrť. V tejto chvíli ale prichádza na scénu kocúr Ying-Yang, ktorý ako taký herný pomocník, dostáva Kutara von, čím započal Kutarovu dobrodružnú púť nielen za záchranu jeho hlavy, ale aj za záchranu ostatných detí, ktoré  zlý kráľ uväznil na svojom hrade. Do toho všetkého sa tiež zapojí aj zlá čarodejnica a neskôr aj princezná Slnka. Ako teda môžete vidieť, o zábavu okolo diania v príbehu je postarané až až. Prvé husle ale aj napriek tomu hrá  hrateľnosť, ktorá si ide ruka v ruke s nádherným level dizajnom.

Pre záchranu celej mesačnej krajiny (preto tiež mesačný medvedí kráľ) sa Kutaro dostáva so svojimi priateľmi na tie najbláznivejšie miesta, kde tiež stretáva najrôznejšie čarovné stvorenia. S každou novou lokácií Kutaro tiež nájde nový typ hlavy, ktorú si môže ponechať. A keďže môžu byť až tri ľubovoľné hlavy v inventári, vývojári z nich urobili aj životy. Ak stratíte všetky tri, predstavenie končí a vám zostáva si vybrať záchranný život z obmedzeného počtu hláv. V každom predstavení tiež nájdete jednu bonusovú lokáciu, ktorá sa aktivuje iba špeciálnou hlavou, určenú len pre onen level. Hra vám však zaberie nejakých tých desať hodiniek na dohranie. Je tu tiež vysoká znovuhrateľnosť vďaka zbieraniu všetkých skrytých hláv, levelov a zachraňovaniu všetkých duší.

Každý nový akt tiež disponuje novou Ability, ktorú môže Kutaro využívať po dobu hrania. V prvom akte začínate s kúzelnými nožnicami, ktoré môžete použiť buď ako zbraň proti najrôznejším príšerám, alebo pre pohyb prostredníctvom strihania prestrihávania najrôznejších ciest. Ďalej tu máme klasický štít, alebo aj hák, pre jednoduchšie cestovanie. Je toho samozrejme viac a je tiež dobre, že každú schopnosť naozaj využijete v každom predstavení. Asi netreba písať, že na konci každého aktu je tiež veľkolepý súboj s nejakým tým záporákom. A v týchto súbojoch je využívanie schopností asi najdôležitejším prvkom.

Bohužiaľ, rovnako ako každý titul, aj tento má svoje chyby a neduhy, na ktoré vo výsledku hra dopláca v konečnom hodnotení. Tu je to väčšinou až prílišný zmätok na jednom mieste, kedy sa napríklad prestavujú a menia celé kulisy za behu hrania, zatiaľ čo vy bojujete proti nepriateľom a prestrihávate sa z tohto zmätku von.

A sme u konca dámy a páni. Z originálneho bábkového divadla v podobe Puppeteer sa nakoniec vykľula skvelá plošinovka s kopou výborných nápadov a úplne jedinečnou atmosférou, ktorá mohla vzniknúť len a len v tomto titule. Hru si navyše nemusia užívať len tí menší, dospelí hráči sa môžu u Puppeteer dobre pobaviť tiež, a to hlavne vďaka už spomínanej nezameniteľnej atmosfére a vypilovanej hrateľnosti. Celkom zamrzí absencia českej lokalizácie, ktorá si síce našla miesto v takom veľkom a náročnom projekte akým je napríklad Beyond: Two Souls, avšak v tomto bábkovom predstavení už nie. Tak či tak, Japan Studio si zaslúži poriadny aplauz pre ich najnovší počin.

Puppeteer

Výrobca: Japan Studio
Distribútor: Sony Computer Entertainment
Minimum: Playstation 3
Optimum:
Web: http://cz.playstation.com/puppeteer/
Žáner: Plošinovka
Nápad, spracovanie levelov, hrateľnosť, originálne súboje s bossmi, prostredie
Neprehľadnosť pri zmene kulís
Verdikt: Výborná plošinovka so skvelým nápadom a parádnou hrateľnosťou. To všetko je Puppeteer.
Hodnotenie:85%

 

zdroj:Czechgamer.com





You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár