Tentokrát sa mi do rúk dostala hra, na ktorú som sa dosť tešil. Nie, že by som bol dušou poľnohospodár, ale simulátory z dielne Giants Software ma vždy tak nejako lákali už v dobách svojich začiatkov. Síce som mal často ťažkosti s tým ako hru ako takú uchopiť a vyťažiť z nej maximum, však postupom času som začal do farmárskeho remeslá prenikať. Nadobudnuté skúsenosti z minulosti dnes prídu rozhodne vhod.
Na konzolách bez kompromisov
V novom kúsku zo série Farming Simulator s číslovkou 15 sa prvýkrát na konzolách stretávame s funkciami, ktoré presne kopírujú tie, obsiahnuté vo verzii pre PC. Medzi tieto možno bezpochyby zahrnúť multiplayer, ktorý bol vždy doménou práve počítačovej verzie. Ďalej sa stretneme aj s kompletnou ponukou v rámci vozového parku, ba čo viac, niektoré vozidlá sú dostupné iba v konzolových verziách na PS4 a XONE. Jediné, čo nám samozrejme zostalo zakázané, sú všemožné módy hráčskej komunity, ale to je pochopiteľné. Nebuďte však smutní, aj v „základe“ toho má Farming Simulator 15 veľa čo ponúknuť.
Po prvom spustení sa po prezretí pozitívne ladeného intra plného prestrihov na rôzne poľnohospodárske stroje sa dostaneme do hlavného menu, kde si už môžeme vybrať z dvoch hlavných herných režimov, prípadne zvoliť tutoriál či pohrať sa s nastavením hry. Úplným začiatočníkom v tejto hernej sérii vrelo odporúčam prejsť si tutoriálové misie, pretože získajú aspoň hrubú predstavu o tom, čo vlastne život farmára obnáša, ako postupovať v jednotlivých akciách a na čo si dávať pozor.
Ideme hrať!
Prvým z herných módov je kariéra, v ktorej si možno zvoliť obtiažnosť a mapu, kde sa všetko bude odohrávať. Voľbou obtiažnosti určíte jednak výšku svojho dlhu v banke a tiež počiatočné dostupné prostriedky a vozidlá, ktoré vám budú k dispozícii, preto voľte múdro. Mapy sú zatiaľ len dve, čo sa môže na prvý pohľad javiť ako vcelku smiešne číslo, však sú vskutku pomerne rozsiahle a na oboch z nich je „stále čo robiť“. Nájdeme tu nespočetné množstvo polí a políčok, ktoré sú hráčovi plne k dispozícii, väčšina z nich však samozrejme až po ich zakúpení za ceny, ktoré rozhodne potrápia váš herný rozpočet. Preto je dobré sa spočiatku sústrediť na tých pár (v prípade druhej mapy len na jedno, avšak veľké asi ako futbalové ihrisko), ktoré už máte zo štartu vo vlastníctve a na nich rozbehnúť sľubnú kariéru začínajúceho roľníka. Na mape sa tiež nachádzajú špeciálne miesta, ktoré sú určené na zvážanie vášho „tovaru“, ohrady pre zvieratstvo, bioplynovej stanice, skleníky, obchody a mnoho ďalšieho. Skrátka, na mape sa nikdy nudiť nebudete. Do ruky pre začiatok dostanete pár traktorov, príves, kombajn a ešte niekoľko zariadení, ktoré by vám rozjazd mali uľahčiť. Tiež vám hra do vášho vlastného silá nasype nejaké tie zásoby, ktoré môžete použiť na zarobenie prvých peňazí. No a potom? Potom už je všetko čisto vo vašej réžii.
Je nutné si uvedomiť, že hra je simulátor so všetkým, preto nemožno žiadnu z akcií vykonávať úplne bez rozmyslu. Áno, v dnešnej dobe je v móde zásobovať nás, hráčov, čo najjednoduchšími hernými mechanizmami, ktoré pochopíme behom pár sekúnd a ktoré opustíme až po dohraní hry. Tu je však situácia trochu iná. Bez dokonalého plánovania pestovateľských postupov sa môžete hravo dostať do červených čísel, z ktorých sa dá síce dostať, ale bude vás to stáť nemalé úsilie. Rozhodne je lepšie tak hru rozbehnúť v pomalšom tempe, strážiť si pokiaľ možno čo najviac prebiehajúcich aktivít a starostlivo rozhodovať, čo chcete tvoriť v nasledujúcich minútach.
Lesníctvo je tiež fajn
Na svoje si prvýkrát v sérii tentokrát prídu okrem poľnohospodárov aj milovníci lesníctva, pretože hra vám dáva možnosť stať sa aj profesionálnym drevárom. Oproti farmárom samozrejme nemusíte byť nutne v nevýhode, pretože drevo sa dá predávať rovnako dobre (niekedy aj oveľa lepšie) ako obilie či rôzne ďalšie plodiny. Jediným mínusom je, že na začiatku hry neobdržíte žiadne drevárske vybavenie, teda si na neho budete musieť najprv zarobiť na poli, prípadne vziať si nejakú tú tučnejšie pôžičku v banke. Potom vám už nič nebráni v kúpe rozličných žeriavov, motorových píl či strojov, ktoré sú schopné prevážať celé stromy aj s koreňmi. Vzhľadom k faktu, že sa jedná o úplne nový prvok Farming Simulatore, verím, že sa veľa hráčov bude venovať práve týmto aktivitám, ktoré sú samy o sebe prinajmenšom rovnako zábavné ako kultivácie, siatie, hnojenie, sekanie a tak ďalej.
Ako je to s multiplayerom?
Osobne som bol najviac zvedavý na multiplayerovú zložku, ako hra vôbec bude fungovať a či neprinesie hráčom viac vrások na čele ako zábavy. Spočiatku som bol síce nemilo prekvapený nefunkčnými servermi, ktoré však boli za dva dni spustené a mohol som sa tak ponoriť do práce bok po boku s ostatnými hráčmi z celého sveta, a že ich nebolo málo. Väčšina z nich síce hovorila plynulo holandsky, však v každej hre išlo o to isté. Byť čo najplatnejším členom celého tímu. Ten môže tvoriť až šesť hráčov a treba dodať, že vďaka tomuto prvku sa hra stáva rozhodne oveľa zábavnejšou a záživnejšou. Veď čo môže byť lepšie ako prísť s traktorom pre drevársky žeriav, nasadiť do neho kolegu, podrezať a „naporciovať“ pre neho urastený strom a potom mu skúseným manévrovaním dopomôcť k úspešnému naloženiu kmeňov na valník? Pravdou síce zostáva, že sieťový kód by zaslúžil ešte mierne doladenie, pretože som sa párkrát stretol s padaním hry a následným vrátením sa do menu, čo, keď konečne zarobíte nejakú tú korunu, vcelku zamrzelo. Administrátor má navyše pri ruke mnoho nastavení v oblasti správy hráčov, takže stretnúť sa môžete napríklad so situáciou, že všetky financie tečú administrátorovi hry, či naopak dostanete do ruky svoj vlastný kapitál pre hospodárenie alebo možnosť samostatne kupovať a predávať stroje.
Všetky tieto nastavenia by mali poslúžiť na to, aby administrátor docielil férovej hry a neumožnil jedincom, ktorí radi kazia hru ostatným, aktivity, vedúce k bankrotu a konci hry. Táto funkcia sa mi javí ako výborná a je tak na každom, aby sa snažil prispievať svojou troškou do mlyna, ako je to len možné. Je hlavne nutné vziať do úvahy, že akonáhle sa vám vo vlastnej hre začnú hromadiť stroje a rôzne zariadenia, ich údržba a kontrola nie je už prechádzkou ružovým sadom.
V kariére jedného hráča možno našťastie na hlavné aktivity najať umelú inteligenciu, a tá vám s kombajnom či kultivátorom ochotne pomôže. Čo je navyše absolútne najlepšie – máte rozbehnutú hru v kariére, nestíhate, tak nie je nič jednoduchšie než si rozohranú hru prepnúť do multiplayeru a ajhľa, po pripojení niekoľkých kolegov sa na ten virtuálny svet hneď lepšie pozerá. Skrátka a dobre, hra viacerých hráčov sa aj na konzolách podarila a po odstránení pôrodných bolestí so servermi si trúfam tvrdiť, že titul dokáže skvelo baviť a vydrží vám minimálne do ďalšieho ročníka.
Čo to vlastne budeme riadiť? Veľkou výhodou, ktorú autori cielia na svojich fanúšikov, sú bezpochyby licencie, keďže každé vozidlo či zariadenie je „vernou“ kópiou svojho reálneho vzoru a svojho favorita si tu vyberie skutočne každý. Možno si zaobstarať cez 100 kúskov všetkého možného vybavenia od značiek New Holland, Case či napríklad Lamborghini. A verte tomu, ak sa prepracujete k najdrahšiemu modelu traktora od poslednej spomínanej značky, zažijete poriadny pocit uspokojenia.
Vyzerá to skrátka dobre
Čo sa týka audiovizuálneho spracovania, ani to nerobí vývojárom žiadnu hanbu. Grafika je veľmi pekná, striedanie dňa a noci vyzerá tiež podarene, a keď začne pršať či sa rútite závratnou rýchlosťou 6 km / h po poli pšenice ústrety západu slnka, je to skutočne pastva pre oči. Modely vozidiel sú z exteriéru nádherné, menšie výčitku by som potom mal k interiérom, ktoré síce disponujú pohyblivými budíkmi a volantom, ale inak nie je príliš o čo stáť. Preto som tiež väčšinu času trávil „za traktorom“, pohrával si s natáčaním kamery a kochal sa okolitou krajinou.
Čo povedať na záver? Snáď len toľko, že v súčasnej dobe, keď sa na nás valia zombíci a vojaci zo všetkých strán, je cesta na farmu skvelou voľbou pre relax a pobavenie.
Hodnotenie:
90%
Pre únik od mainstreamových strieľačiek jasná voľba. Oddýchnete si a pri hraní s ostatnými hráčmi sa kráľovsky pobavíte.
zdroj:Czechgamer.com