Family Farm – recenzia

Keby nám niekto povedal, aby sme sa po prihlásení na facebook okamžite vrhli na svoje virtuálne záhradky a začali tam všelijako hospodáriť so zvieratami a s obilím, asi by sme sa veľmi dlho smiali, po tom sa poklepali na čelo a zakončili sme to vztýčeným prostredníkom. Každopádne je dobré vedieť, že nič nie je čiernobiele a všetko môže mať aj svetlú stránku veci. O Family Farm sme sa dozvedeli v októbri na brnenskom Game Access a už vtedy nám v hlave cvaklo, že toto si každopádne musíme aspoň vyskúšať. Po niekoľkých hodinách v pazúroch tejto farmarinky musíme konštatovať, že sme čas s touto hrou strávený nemohli využiť lepšie.

Neodchádzajte prosím od článku predčasne, vieme, že toto nebude zrovna šálka čaju pre každého hardcore Parana Crysis či najnovšieho Portalu, každopádne pádnym argumentom by mohlo byť to, že ani pisateľ recenzie nepatrí medzi indie smotánku a napriek tomu ho práve Family Farm neuveriteľným spôsobom chňapol a najskôr si ho bude užívať aj po dlhšej dobe. Nevieme, či je to kvôli nášmu neotrasiteľnému patriotizmu alebo preto, že nám v srdci niekde sídli staročeský sedliak, tak ako tak sme sa jednoducho nechali uniesť, mali by ste to skúsiť tiež.

Family Farm je teda hra o farmárčení, ako taká je ale koncipovaná veľmi odlišne než napríklad práve všade proklamovaný Farmville. Máme totiž pod rukami titul, ktorý sa viac snaží hrať na The Sims. Vaše postavičky „trpia“ rôznymi potrebami, musia plniť pravidelne žalúdok, zväčšovať si obydlia a zušľachťovať okolie, v ktorom sa pohybujú. A tiež sa tu rodia noví členovia rodiny.

Zasadením sa hra pohybuje niekde v 19. storočí (žiadne vymoženosti) a tak ide všetko pekne po starom, ručne. Teda nie je to taká drina a chrbát vás zo sadenia zeleniny bolieť nebude, pocit z toho je ale parádny. Pod ruku dostanete niekoľko scenárov, v ktorých máte za úlohu určité zákazky a tie plníte.

Sami autori z Hammerware svoju hru opisujú ako taký tycoon a my sa s týmto výrokom úplne stotožňujeme. Veľmi sa nám páči spôsob, akým je všetko pekne urobené na onen tycoonovský štýl, ktorý má naozaj chytľavú hrateľnosť. Family Farm pochopiteľne nie je tak zložitý ako iné ikony žánru a ani tu nenájdete mnoho tabuliek, pekne bol ale nájdený kompromis medzi týmito dvoma brehmi a môžete si tak hru užiť nech už ste rodení stratégovia, alebo obyčajní nováčikovia.

Celkom operujete len počas dvoch ročných období. Na jar sadíte, kopete a zalievate a v lete zbierate úrodu, kopete zemiaky a dojíte kravy. Úvod hry je venovaný tutoriálu, ktorý by vaša mamička hľadajúca nejakého zabijaka času určite ocenila, vám ale bude vadiť (rovnako ako nám) príliš zdĺhavé vysvetľovanie tých najjednoduchších mechanizmov. Po asi 45 tutoriálných minútach to začne ale pekne gradovať.

Spočiatku máte k dispozícii len tie najdôležitejšie elementy potrebné na prežitie, ovládate minimum panáčikov a všetko sa zdá ako taká prechádzka ružovým sadom. Tu totiž prichádza jediná naša väčšia výčitka. Časom sa totiž zdá, že prituhne a budeme si môcť využiť nejaký časový press, kedy jednoducho nebudeme stíhať lehotu na dodanie zeleniny (alebo vajíčok, mlieka, obilia – skrátka všetkého). Bohužiaľ sa takýchto okamihov dočkáme len sviatočne a fakt, že napríklad počasie môže ovplyvniť citeľne úrodu, nie je tak relevantné, pretože sme za celú dobu hrania boli svedkami asi dvoch prietrží mračien.

Funguje aj systém levelovania, ktorý je veľmi zábavný a rozhodne nás bavilo stúpať v rebríčku o kúsok vyššie. Bodovaný ste v podstate za každú prkotinu a tak je radosť aj tie maličkosti vykonávať. Príklad za všetky. Ste vo fáze, keď vám všetko vychádza ako má, všetci holomci a členovia rodiny makajú ako skrutky a zdá sa, že všetko bude v najlepšom poriadku. V určitom okamihu sa vám ale rozplače dieťatko v kolíske, a aby bolo spokojné, musíte ho upokojiť. Nestalo sa nám ale, že by bol nejaký väčší postih za to, že sa tak nestane a necháte ho plakať celý čas.

To isté v bledo modrom prichádza, keď začína mať vaše osadenstvo hlad. Síce sa neustále v bublinách pýtajú, kedy už konečne bude jedlo (keď sa naje, zase si sťažujú, že to nie je ono), ale väčší postih napríklad v podobe menšej výkonnosti pri práci sme bohužiaľ nezaznamenali. Tento koncept je možno daný smerom, akým sa Family Farm vydal. Rozhodne to nie je hardcore, kde by záležalo na každom jednotlivom krôčiku, a tak by sme ho odporúčali skôr menším alebo neskúseným hráčom.

Tiež poteší jedna veľmi príjemná vlastnosť hry. Moc dobre sa s ňou totiž stotožníte a je vám hneď jasné, že toto je české skrz na skrz. Či už sa jedná o české mená postáv, ktorými vládnete, alebo vtipné easter eggy, ktorých si nemusíte na prvý pohľad všimnúť. Ovšem jabloň s menom Macintosh potešila.

Hammerware je popravde známym tuzemským vývojárom a my ho berieme. Máme ho radi a po tejto veľmi podarenej hračke na nich budeme myslieť ešte dlho. Držíme im palce a po pozretí hodnotenia nižšie by ste mali aj vy. Ak ste zvyknutí na AAA tituly, nemyslite si, že práve toto bude niečo pre vás, akonáhle týmto ale obdarujete svoju priateľku alebo mladšiu sestričku, bude vám za tie zvieratká a roztomilé kvietky (nemá to byť naopak?) Vďačná.

české, úplne inak sa to hrá ako trebárs Farmville, je to zábavné, motivujúce a vtipné,
ideálne kratochvíle pre mladších hráčov,levelovanie, samotný nápad urobiť z toho tycoon,
prehľadné, cena
dlhý tutoriál, nutnosť vysvetliť všetko do bodky by k jednoduchosti hry mohlo trošku vadiť,
občas chýba taký ten šmrnc (ale to len občas),sem tam sa z toho môže vykľuť nuda
Verdikt: Parádna česká nezávislá hra, ktorá má čo ponúknuť aj nám, znudeným komerčákom.
Rozhodne sa toho nebojte a ak máte doma nejakého nehráča, toto mu za tých pár korunačiek
podstrčte a ukážte mu, že zábava je na dosah. Tato hra si vašu pozornosť zaslúži právom..

Hodnotenie:

80%

demo

 

zdroj:Czechgamer.com





You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár