Aktuálna konzolová komunita skloňuje slovo Destiny vo všetkých pádoch a to pozitívne aj negatívne. Dnes sa spolu pokúsime pozrieť na tento kolos, ktorý pre spoločnosť Activision znamenal nemalú investíciu (500 mil. dolárov). Za hrou Destiny stojí skúsené štúdio Bungie, ktoré je v posledných rokoch spojované predovšetkým s Microsoftom a ich veleúspešnou sériou Halo, ktorá sa po celom svete pyšní obrovskou obľubou. Bungie sa ale nechalo počuť, že už roky túžilo vytvoriť niečo mimoriadne, nové, proste niečo, čo videoherný priemysel ešte nevidel. Tento nápad nakoniec vyvrcholil osamostatnením štúdia Bungie od Microsoftu, postúpení značky Halo štúdiu 343 Industries a nakoniec podpisom zmluvy s vydavateľom Activision. Po deviatich rokoch spojených so značkou Halo (2001-2009) štúdio začalo pracovať na svojom vysnenom projekte, ktorý nám 09.09.2014 priniesol na pulty našich obchodov hru Destiny.
Či sa vývojárom podarilo vytvoriť niečo revolučné zatiaľ netušíme, každopádne hra Destiny je výborne hratelná FPS akcia, kombinovaná s RPG a aby toho nebolo málo, tak celá hra je radená do MMO žánru, že si toto kombo nedokážete vôbec predstaviť? Pri oznámení hry sa mi hlavou preháňali podobné myšlienky. Ak by som mal hru prirovnať k existujúcim hrám tak sa jednoznačne jedná o mix Halo (prvky FPS) a Diablo (RPG prvky, dungeony, výstroj postavy) alebo jednoducho k titulu Borderlands.
Tak dosť bolo teórie vrhnime sa na samotnú „recenziu“ hry, vopred chcem ale upozorniť, že recenzia nebude zakončená klasickým číselným hodnotením ale bude rozdelená do viacerých častí, ktoré vám prinesiem v najbližších týždňoch a mesiacoch. Osobne si myslím, že zrecenzovať tento kolos za pár dní a zakončiť ho číselným hodnotením je absolútny nezmysel, preto si len popíšeme, čo vám Destiny pri svojom zrode ponúkne a či je to pre vás tá pravá investícia. Poďme na to…
Moje prvé zoznámenie s hrou Destiny prebehlo vo verejnom betatestovaní, ktoré ste si mali možnosť zahrať od 17 – 28. júla tohoto roka. Finálny produkt sa od testovanej verzie vôbec nelíši a tak sa dá hovoriť o tom, že sme vlastne testovali finálny produkt. Hra vás po nie príliš vydarenej kustomizácií postavy obmedzenej iba na tvár vašeho hrdinu, rasy a povolania okamžite vrhne do akcie v podobe približne pol hodinového tutorialu kde sa zoznámite s druhou hlavnou postavou celej hry – Ghostom, to je to malé hovoriace svetielko, ktoré vás sprevádza.
Rasa vašeho hrdinu nemá vplyv na hrateľnosť a má len kozmetický charakter, čo mňa osobne trošku zamrzelo, vedel by som si predstaviť nejakú špeciálnu vlastnosť pre každú rasu, ktorá by aspoň čiastočne ovplyvňovala hrateľnosť za danú rasu. Výber rás sa dá v jednoduchosti bagatelizovať nasledovne – človek, robot, elf ale samozrejme okrem človeka majú rasy prirodzene honosnejšie pomenovania.
Exo je robotická a bojuchtivá bytosť, ktorá bola vytvorená na motívoch terminátora, Master Chiefa z Halo ba dokonca si vzali tvorcovia inšpiráciu aj so zombie.
Ďalej tu máme rasu Awoken, ktorej sa najviac podobá asi klasický fantasy elfovia, je to rasa plná tajností, intríg a vznešenosti osobne si myslím, že v hre Destiny zohrajú nemalú úlohu.
No a poslednou do trojice zostáva klasika a to je samotný človek (Human), ktorý to v tejto hre nemá jednoduché, celý svet bol kolonizovaný mimozemskou civilizáciou a jediné čo ludí chráni od absolútneho vyhynutia je obrovská guľa zvaná Guardian, ktorá chráni posledné ľudské mesto pred absolútnou skazou. Ľudia síce v Destiny tvoria menšinu ale celkový dojem je z nich najpríjemnejší a to práve pre pocit, že naozaj za niečo bojujete a máte dôvod byť hrdinom.
Ďalej je potrebné zvoliť si vaše povolanie, ktoré definuje váš spôsob hrania po zbytok hry. Vyberať môžete z povolaní Hunter, Warlock a Titan, pričom sa jedná vlastne o obdobu mága, lukostrelca a bojovníka, každopádne v hre Destiny nieje rozdiel až tak znateľný, každý z nich môže použivať rovnaké zbrane podľa vášho výberu a líšia sa len v schopnostných stromoch a špeciálnych útokoch. Popisovať jednotlivé schopnosti nemá cenu je rozhodne dôležité si ich odskúšať v boji, niektoré sú lepšie pre PVE (player versus enviroment) a niektoré zasa PVP (player versus player).
Nové schopnosti a levely získavate klasickým RPG spôsobom a to získavaním EXP bodov. Maximálne level, ktorý je možné získať za pomoci EXP je level 20, každopádne týmto levelom hra nekončí, ba naopak začína to pravé orechové. Do levelu 20 hráčova výbava obsahuje jeden z troch primárnych statov a to – intelekt, silu a disciplínu. U každej triedy má tento stat iný účinok ale vo všeobecnosti sa jedná o zrýchlenie cooldownou pre jednotlivé špeciálne skilly vašej postavy.
Levelom 20 hra nekonči, naopak stáva sa atraktívnejšou. Výbava sprístupní nový stat -Light, ktorý je možné získať z misií a dungeonov na vyšších obtiažnostiach. Light stat v tento moment nahrádza EXP body a vaše levelovanie môže pokračovať až do levelu 30. V tomto prípade sa už nejedná o bezduché vybíjanie stoviek príšer, ktoré vám zaručí tak či onak postup na ďalšiu úroveň. Pri získavaní Light statu je potrebné mobilizovať vašu skupinu a bojovať o každý kúsok výzbroje v rôznych dungeonoch, misiách, raidoch alebo v boji na život a na smrť proti ostatným hráčom v PVP režimoch.
zdroj: Czechgamer.com