Keď som otvoril jedného dňa svoj Steam a bolo mi oznámené, že mám nové položky v inventári, čakal som opäť nejaké reklamné zľavy, maximálne balíček kariet zadarmo. Aké bolo však moje prekvapenie, keď som zistil, že na mňa čaká nové dobrodružstvo vo svete Dead Island s podnázvom Epidemic v uzavretej Bete. Priznávam sa, že som hru inštaloval trochu s obavami. Nie je to tak dlho, čo sa na pultoch obchodov objavilo DLC s názvom Riptide, ktoré samo o sebe prinieslo síce hodiny zábavy, však bežalo na tom istom koncepte ako jeho predchodca a do hry samotnej nebolo prinesené veľa nového.
Keď som však spustil betu nového dielu, neveril som vlastným očiam. Predstava ďalšej šou s hromadami zhnitého mäsa, čo sa teší na každý Váš kúsok, však vzala po spustení okamžite za svoje. V prológu Vám totiž jeden z predchádzajúcich aktérov narýchlo načrtne príbeh a ste vyhodení na piesočnú pláž nového ostrova; však čuduj sa svete, máme tu diablovku so zombíkmi. Váš hrdina sa tak hrdinsky chytí pádla a začne trestať všetko hladné v jeho dosahu.
Pádlo samo o sebe je veľmi efektívne, ale môže byť vymenené za brokovnicu a je lepšie si nelámať hlavu s tým, kde ste ju zrazu zobrali. Máme tu hrdinu s jedným základným útokom a druhým silnejším. Novinkou pre mňa je, že druhý útok je silný podľa toho, koľkokrát udriete nepriateľa útokom základným. Ten dobíja ukazovateľ pod Vaším životom a vy tak viete, kedy je tá správna chvíľa udrieť, pričom málo nabitý nepriateľa pošteklí, zatiaľ čo plný značne zhmoždí hneď niekoľko z nich.
Chodíte jasnou trasou, zabíjate, silniete a občas zložíte nejakého mini bossa.
K tomu, aby sa hrdina neoháňal len nejakým polenom, dostal od vývojárov klasické schopnosti, ktoré rád ukáže. Schopnosti sa líšia podľa povahy postavy, za ktorú hráte a ktoré sú celkom štyri. Prvé dostanete, zvyšok si však musíte dokúpiť v obchode. Štýl hry je tak klasická kópia Diabla s miernymi úpravami. Chodíte jasnou trasou, zabíjate, silniete a občas zložíte nejakého mini bossa. S veľkým sklamaním však musím konštatovať, že bossovia ako by z mŕtvolného oka vypadli z bratríčkujej Left 4 Dead, len s drobnou zmenou vizáže. Výnimkou sú asi len dva, ale aj u tých máte pocit, že ste ich niekde videli.
Hra však neponúka len kampaň, ale aj módy Scavenger a Horde. Horde mód je ešte rozdelený podľa obtiažnosti a zatiaľ čo v prvej obtiažnosti Vás nechá hladko prejsť, v druhej už proti Vám na konci vyšle super bossa. Našťastie na všetko to mäso s uplynulou spotrebnou lehotou nie ste sami a môžete hrať v kooperácii niekoľko hráčov. Úlohou misie je prebiť sa skrz mapu a zabrať pritom rôzne stanovištia. Tie sú aj v kampani a je možné ich získať dvoma spôsobmi podľa modu hry. Prvá možnosť je prísť, začať zaberať a ničiť zatiaľ hladnú hordu, ktorá sa na Vás vyrojí, alebo povinne prečkať niekoľko vĺn a po poslednom padlom bod automaticky získať. V priebehu misie sa tiež stretávate s checkpointami, ktoré sa budú pri boji so super bossmi hodiť nejednému hráčovi.
Scavenger mód oproti tomu núti hrať hráčske tímy proti sebe v bitke o vlajky. Každý tím musí čo najskôr získať 1100 balíčkov na prežitie, ktoré získava likvidováním zombie, členov nepriateľského tímu alebo automaticky po zabratí strategických bodov na mape. Pri zabití nepriateľa je však nutné balíky doniesť na svoje stanovište a nenechať sa zabiť alebo ich o Vás niekto pripraví. Raz za čas sa tiež objaví uprostred mapy nejaký ten mini boss alebo super boss, za ktorého zlikvidovanie dostanete balíčkov viac. Tento mód ma bavil o niečo viac, lebo hráte s ozajstnými hráčmi, ale má jednu strašnú nevýhodu. V prípade, že jeden tím dosiahne stanoveného počtu balíčkov, hra nekončí, ale hrá sa ďalej o druhé a tretie miesto. Môj tím nikdy nebol prvý, no podľa odhlásenia hráčov z hry si trúfam tvrdiť, že nekončí ani pre výhercu a tí sa stávajú rukojemníkmi zúfalcov snažiacich sa o striebro.
Za dokončené misie a dosiahnuté výsledky dostávate na konci misie odmeny vo forme peňazí, špeciálnych bodov, plánov na zbrane a podobné radosti. Svoje body a peniaze si môžete míňať v obchode alebo na ponku, ktoré sú dobre známe hráčom predchádzajúcich dielov. Môžete si tak kúpiť práve ďalšie postavy, pričom ako bolo povedané, základné charaktery sú štyri a zvyšok sú ich zmutované alebo obrnené verzie s inými štýlmi boja. Ďalej si zaobstaráte zbrane, plány na zbrane a vylepšenia či podporné veci ako lekárničky a granáty alebo balíčky na urýchlenie vývoja postáv. Zakúpené plániky môžete vďaka ponku premeniť na sny každého preživšieho a rozširovať a vylepšovať svoj vražedný arzenál.
Dead Island: Epidemic môže byť príjemnou zmenou v dobrom slova zmysle zahnívajúcej sérii. Na druhú stranu sa zatiaľ jedná iba o betu a veľa vecí sa tak môže zmeniť k lepšiemu (alebo horšiemu) a svoju úlohu určite bude hrať tiež príbeh, o ktorom zatiaľ de facto nič nevieme. Bude sa pravdepodobne jednať o klasický scenár „príď – pomoc-preži – odídeme“, ale rovnako ako u bossov si musím povedať: „Vari sme v tomto tisíckrát omletom žánre snáď všetko už nevideli? Niekedy je možno lepšie stavať na starom dobrom klišé, než vymýšľať nové veci a hnať ich ad absurdum. „Ďalšie módy tiež zabavia avšak za vcelku logicky očakávaného predpokladu, že bude na výber z viac máp. Za seba môžem povedať, že sa na ďalší epidémiou zamorený ostrov teším alebo som na neho prinajmenšom aspoň zvedavý.
zdroj:Czechgamer.com