Valentína sa dá tráviť hocijako. Niekto sa bozkáva so svojou najdrahšou polovičkou, ďalší fandí Barcelone v Lige Majstrov a niekto – teraz myslíme na to zvyšné približné pol percento populácie – sadne k počinu, ktorý sa v obchodoch objavil práve na sviatok zamilovaných. Crusader Kings 2. Čo to je? Odkiaľ to prišlo? Čo to ponúka? Spoločne s týmto titulom sa vyrojila rada otázok. Nie každý si totiž hneď vybaví, že s Crusader Kings už sme kedysi dočinenia mali. Bolo to v roku 2004 a bolo to s veľkou pompou.
Lenže žáner, aký táto séria reprezentuje, v hernej brandži vymiera. Paradox Interactive sa však týmto nemilým faktom nechcú nechať odradiť, a tak dvojka Križiakov funguje na prakticky rovnakom princípe ako jednička. Je to ťahovka bez enginu, kde sa všetko odohráva na mape, ktorá je pre hráčov ihriskom všetkého. Epické bitky si vďaka tomu môžete len predstavovať. Hra nebere skoro žiadne miesto na disku a rozbehnete ju aj na veľmi podpriemernom železe.
Ako už asi väčšina z vás vytušila, toto zďaleka nie je titul pre všetkých. Paradox si vždy zakladal na istom druhu originality, výstrednosti, ako chcete – a možno práve preto tie ich historické počiny to nikdy nedotiahli ďalej ako do tieňa série Total War. Ani Crusader Kings 2 sa nejako nechystá radikálne prehovoriť do TOP predajnostnej desiatky. Zaujme len tých, ktorí mu dajú šancu. Nováčikom je neprístupný. Zato u neho ale čas plynie tak rýchlo, že sa to zdá skoro nemožné.
A s tou neprístupnosťou to neberte úplne doslova, preniknúť do mechanizmu zvládne začiatočník rýchlejšie, než by si po letmom prvotnom prejdení všetkých tlačidiel myslel. Pred ním sa rozprestrie mapa stredovekej Európy od roku 1066 až zhruba do roku 1337. Zvolíte si dátum a panstvo, ktorému chcete vládnuť, a ide sa na to.
Potom, čo si vyberiete jedného z panovníkov, sa už dejiny začnú odvíjať podľa toho, ako vy pískate. A hoci to celé vyzerá šialene zložito, vedzte – nie je to tak zlé. Mali by ste si dať dohromady zbor radcov, každého z nich vybrať starostlivo podľa jeho vlastností a vysielať ich na rôzne misie. Potom by ste tiež mali dávať majzla, aby sa vám náhodou niekde niekto v nejakom neposlušnom území nevzbúril. Keď to sú len roľníci, hravo ich povstania potlačíte. Keď si začne nejaká cudzia veľmož nárokovať právo na trón, ktorý máte – je to problém.
Nie však taký, aký by nevyriešila diplomacia. Vždy to ide ututlať nejakým šikovným manželstvom alebo cinkajúcim mešcom. A keby náhodou aj toto zlyhalo, čo tak poslať pätolízača, aby sa tajne vkradol do nepriateľovho lôžka a dýkou ukončili vaše trápenie? Formovať dejiny sa za nedlho stane rutinnou záležitosťou. A to je problém. Väčší. Hoci sa Crusader Kings 2 tvári ako extrémne rozľahlá hra – a ona skutočne je -, rýchlo sa upadnete do stereotypu. Tu odklikneme účasť na sneme, tamto potlačíme vzbúrencov, tu zvýšite dane, tu ich znížite … V týchto kruhoch sa budete spočiatku pohybovať nadšení, že už viete, kde čo je. Potom príde vytriezvenie a potom – nuda.
To tomuto kolosálnemu historickému románu dosť uberá na kráse. Pritom tá rozsiahlosť databázy! Každý rod, každý človek, ktorý v tej dobe žil a je o ňom niekde nejaká zmienka, tu má svoje miesto. Len škoda, že zbierka portrétov nie je nijako veľká, takže sa vám ľudia veľmi skoro začnú pliesť. Zapamätať si ich mená ani neskúšajte.
Večné presuny vojsk z jedného miesta na druhé by nevadili, konieckoncov, tak to predsa bolo a bude, ale keby boli po mape plynulejšie, rozhodne by to neuškodilo. Takto keď organizujete masívne manévre a po Európe vám pochodujú desiatky armád, po chvíli stratíte prehľad. Vojská sa totiž presúvajú akýmsi skokom z miesta na miesto. Akákoľvek vojnová taktika nemá zmysel, vyhráva ten, koho je viac, takže si radšej dobre prepočítajte, proti koľkým nepriateľom vlastne ťaháte, aby sa potom bitka nepremenila v debakel.
Jedno veľké plus ale nemožno opomenúť. Je to hudba. Úžasnejší soundtrack tento rok ešte stopercentne nikto netrumfnul a divil by som sa, keby sa to do prázdnin malo niekomu podariť. Asi najlepšie by hudobnú skladbu podčiarklo slovo epický. Presne tak na vás totiž tunajšia hudba bude pôsobiť. Dokonale vystihuje dobu a stíha ešte perfektne tvoriť atmosféru. Kiež by sa to isté dalo povedať aj o grafike, ale tá v takom počine hrá až druhé, ak nie tretie husle.
Crusader Kings 2 – to je poctivá historická RTSka, ktorá z mála vyťažila absolútne maximum. Za to by sme jej mali vešať vence a chlapcov z Paradoxu poriadne pohladkať po chrbte. Stretnúť sa s velikánmi žánru by však iste určite nezvládla. Aj preto sa zrejme zaradí medzi menšinové kúsky pre nadšencov, ktorým nevadí obetovať hodiny listovaním vo vlastnom rodokmeni.
Hudba, široký výber možností a postáv
Zo začiatku ťažké, po čase stereotyp
Verdikt: Keď vojna, tak Total War. Keď tycoon, tak Anno. Keď už nič iné, tak aspoň Crusader Kings 2.
Hodnotenie:
73%
zdroj:Czechgamer.com