The Crew, hra ktorú fanúšikovia statočne hatujú už od prvého beta testu alebo snáď už od prvého gameplay traileru. Ale zaslúži si toto závodné dielo, ktoré vzniklo v spolupráci Ivory Tower a Ubisoft Reflections až takúto prehnanú vlhu kritiky? Rok 2014 si Ubisoft rozhodne nezarámuje a nezavesí na viditeľné miesto tak aby ho niekto videl. Po odfláknutom Asasínovi, totálne odlišnom Watch Dogs od prezentovanej verzie a po pomerne vykradnutom Far Cry 4 mal v zálohe Ubisoft ešte jednu zbraň a to v podobe The Crew. Či sa Ubisoftu podarilo využiť poslednú šancu na nápravu roku 2014 sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Excelentný svet
Hlavným ťahákom hry The Crew je nepochybne otvorený svet zasadený do prostredia Severnej Ameriky. Prostredie je jednoducho enormné a krásne spracované. Každý kilometer v hre je jednoducho pastva pre oči, či už sa nachádzate v jednom z amerických veľkomiest alebo svištíte skrz malebné americké dedinky. V prírode pobehuje plno zvery, ulice miest sú plné ľudí a dopravy. Kedže hra je žánrovo vymedzená na závodnú hru nečakajte, že budete schopný interakcie s okolitým prostredím, tým chcem dôležitejšie povedať – nie nebudete môcť zrážať ľudí a ani zvieratá.
Mapa je rozdelená do piatich sektorov a to na Midwest, East Coast, The South, Mountain States a West Coast. Každá z týchto častí vám ponúkne špecificky odlišnú krajinu samozrejme založenú na skutočných proporciách Ameriky. Ako sme už spomínali v hre je možné navštíviť viacero amerických veľkomiest a to napríklad – New York, Miami, Las Vegas, Los Angeles, Detroit a ďalšie. Každé z miest je nádherne spracované a zachováva si architektúru skutočnej predlohy, nečakajte však mesto 1:1 ale takú pomerne reálnu zmenšeninu, ktorá je dokonca rozdelená aj na jednotlivé štvrte.
Mapa je tak obrovská, že prechod z jednej na druhú stranu vám kľudne zaberie aj viac ako hodinu vašeho času, nemusíte sa ale báť nekonečného jazdenia sem a tam pretože hra obsahuje pomerne pekne spracovaný systém rýchleho cestovania a to za pomoci vlaku alebo lietadla. V prípade, že sa chcete ochudiť o pocit z reálnosti tak je k dispozícií aj rýchle cestovanie priamo do miest, ktoré ste už navštívili. Takže ak ste momentálne v Miami a skočí vám nový závod v Detroite stačí na neho kliknúť a behom pár sekúnd ste v závode.
Pomerne zbytočné mi prišlo detailné spracovanie mapy na ktorej si budete plánovať váš ďalší postup. Je zoomovatelná až na strechu vášho auta a to spôsobuje nemalý problém v podobe odozvy mapy. Čo to znamená v praxi? Jazdíte si len tak po Amerike a z ničoho nič vás napadne, že sa pozriete na mapu. Stlačíte touch pad na vašom ovládači, okamžite skočíte do menu s mapou, vyberiete si miesto, ktoré vás zaujíma, nastavíte si na neho GPS a chcete sa vrátiť do hry. Tu nastáva problém v podobe minimálne 5 sekundového loadingu, ktorý mi strašne vadil a spomaľoval hru. Jedná sa možno o drobnosť a ja obvykle drobnosti nekritizujem ale v tomto prípade mi nahrávacia obrazovka strašne vadila.
Čo to sme si povedali o nádhernom prostredí hry, teraz sa ale poďme zamerať na to podstatné a to je pre závodnú hru samotné závodenie a hrateľnosť. Bohužiaľ v tejto časti už na začiatku musím konštatovať, že sa nebude jednať len o samú chválu, ako tomu bolo v prvej časti recenzie.
Keď sa po prvý krát chopíte volantu, tak si trúfam tvrdiť, že budete pomerne nemilo prekvapený, ba až zhrozený. Ovládanie je jednoducho divné. Okamžite po tomto zistený som si pustil PS3 verziu hry Need for Speed: Most Wanted, aby som si bol 100% istý, že nie som divný ja. Zistenie bolo príjemné a dokazovalo, že som celkom v poriadku a za pomerne nepríjemné ovládanie môžu vývojári hry The Crew. Ak by som mal popísať ovládanie auta v hre The Crew na začiatku hry asi by som ho popísal slovom – nepresné. Auto jednoducho pomaly reaguje na vaše stlačenie páčky a mnohokrát vás tento fakt privedie do nepríjemného nervového stavu, pretože viete, že sa hru snažíte hrať čo najlepšie ale ona vám to jednoducho nedovolí.
Zámer alebo nedokonalosť? To je otázka na, ktorú si snažím odpovedať už od začiatku hrania tejto hry. Hra je radená do žánru MMO závodov a to znamená, že počas hry získavate skúsenosti, ktoré vám vylepšujú jednotlivé vlastnosti . Jednou z týchto vlastností je práve aj ovládateľnosť auta. Žeby bol naozaj zámer autorov dať vám na začiatku hry takmer neovládateľné auto len preto aby ste si časom povedali – ok teraz je to lepšie? Nemyslím si, s hrou The Crew som strávil pomerne dosť času a faktom je, že ovládanie sa síce postupom času zlepší ale stále jeho citlivosť nedosahuje kvalít konkurenčného NFS. Takže ak si hru The Crew obľúbite, nezostáva vám nič iné len si zvyknúť na špecifické ovládanie, ktoré vám ale časom príde pomerne v pohode.
The Crew ponúka množstvo závodných ale aj nezávodných aktivít. V tejto časti recenzie sa spoločne pozrieme na tie závodné a v ďalšej časti si povieme čo to o bonusoch, ktoré hra ponúka.
Zámer alebo nedokonalosť? To je otázka na, ktorú si snažím odpovedať už od začiatku hrania tejto hry. Hra je radená do žánru MMO závodov a to znamená, že počas hry získavate skúsenosti, ktoré vám vylepšujú jednotlivé vlastnosti . Jednou z týchto vlastností je práve aj ovládateľnosť auta. Žeby bol naozaj zámer autorov dať vám na začiatku hry takmer neovládateľné auto len preto aby ste si časom povedali – ok teraz je to lepšie? Nemyslím si, s hrou The Crew som strávil pomerne dosť času a faktom je, že ovládanie sa síce postupom času zlepší ale stále jeho citlivosť nedosahuje kvalít konkurenčného NFS. Takže ak si hru The Crew obľúbite, nezostáva vám nič iné len si zvyknúť na špecifické ovládanie, ktoré vám ale časom príde pomerne v pohode.
The Crew ponúka množstvo závodných ale aj nezávodných aktivít. V tejto časti recenzie sa spoločne pozrieme na tie závodné a v ďalšej časti si povieme čo to o bonusoch, ktoré hra ponúka.
Základom závodnej hry je samozrejme vozový park. Podľa mnohých herných novinárov hra The Crew obsahuje malý a pomerne nezaujímavý výber vozidiel. S touto skutočnosťou si dovolím nesúhlasiť… Niesom síce milovník závodných hier a ani áut všeobecne ale výber mi prišiel dostatočný, našiel som to čo som hľadal, našiel som dokonca aj to čo som nehľadal takže hre nedostatok vozidiel rozhodne vyčítať nebudem. Nebudem menovať konkrétne kúsky, to za mňa odčiní oficiálna stránkaUbisoftu, kde nájdete úplny zoznam vozidiel. Každopádne mňa osobne potešili skvosty, ako Nissan Skyline alebo Volkswagen Golf. Ak sa chceme pohybovať v hladine čísel tak ich tu nájdete približne 50.
Ak by vám bolo 50 áut málo, čo verím, že niekomu rozhodne bude tak je tu bonus v podobe špecializácií, ktoré vám jeden kus auta dokážu prekopať až na 5 rôznych áut. Automobilové špecializácie sú v hre delené do piatich kategórií a to Street, Dirt, Perf, Raid a Circuit, každá z týchto špecializácií vám kompletne prekope vzhľad auta a otvorí iný druh závodov. Samozrejme nie každé auto disponuje možnosťou prekopania na všetky špecializácie ale je ich pomerná väčšina.
Každá zo špecializácií je zameraná na iný druh závodenia pričom by som rád vypichol špecializáciu Dirt a Raid, ktoré do hry prinášajú Rallye zážitok z hry a úprava áut vyzerá naozaj výborne. Ostatné špecializácie sú zamerané na cestné závodenie v klasických závodoch.
Závody sa odohrávajú v nasledujúcich herných režimoch – A to B, Collect, Follow, Getaway, Checkpoint Run, Race a Takedown, pričom sa jedná o klasické závodenie na kolá, závodenie z miesta na miesto, rôzne časovky alebo akčnejšie módy v ktorých utekáte pred políciou alebo sa snažíte vytlačiť z cesty súpera. Je nutné dodať, že niektoré režimy sú pomerne nudné a pre mňa je víťazom titulu o najnudnejší herný režim hry The Crew jednoznačne Getaway, v ktorom sa snažíte uniknúť super inteligentnému počítaču, ktorý vás dostane či chcete alebo nechcete.
The Crew nesie označenie MMO a tým sa zároveň dostávame k najväčšiemu sklamaniu celej hry. V prezentovanej verzií hry bol svet plný hráčov a na každom kroku ste mohli naraziť na nejakú výzvu od protihráča… Zabudnite na to! V plnej verzií hry niečo takéto vôbec nefunguje. The Crew je v základe založené na spolupráci štyroch hráčov, ktorí s vami môžu po krátkom tutoriále odohrať celú hru v kooperácií. Tým to ale asi tak všetko končí. Obrovský svet dýcha prázdnotou a len zriedka narazíte na nejakého cudzieho hráča. Lokácie na mape sú rozdelené do separátnych online sekcií takže počet hráčov v jednej hre vzhľadom na rozlohu mapy je absolútnym výsmechom a pľuvancom rovno medzi oči od Ubisoftu. Naozaj obrovské sklamanie a dôvod, prečo hra ako taká po odjazdení všetkých závodov moc nevydrží.
Jedinou záchranou je PVP režim, ktorý mi príde až neskutočne frustrujúci a nevyvážený. Nielen, že dostať sa k samotnému závodeniu vám spoľahlivo zožerie zvyšok vášho „mládí“ ale keď už sa dostanete k závodeniu, tak vám do tváre pristane ďalší flus od Ubisoftu v podobe závodníka s vyšším levelom, proti ktorému nemáte ani len tú najmenšiu šancu zvíťaziť. Skúsil som pár takýchto závodov a znechutene som hru vypol… bohužiaľ nie som človek, ktorý sa uspokojí s dokončovaním závodov na druhom mieste s 50 sekundovým oneskorením za víťazom. To je všetko čo poviem k PVP časti hry na viac som nemal odvahu a ani chuť.
Poďme späť na pozitívnejšiu notu… Okrem závodenia hra The Crew ponúka aj množstvo obsahu, ktorý na prvý pohľad so závodením nesúvisí . Po celej mape je množstvo vedľajších úloh, v ktorých môžete porážať svojich priateľov, takéto úlohy sa v hre nazývajú Skills a sú všade kde sa len pozriete. Fungujú tak, že jednoducho cestujete a narazíte na ne priamo na ceste, stačí po nich prejsť a okamžite ste ste súčasťou výzvy. V hre je týchto výziev hneď niekoľko a to konkrétne Escape, Kill Climb, Jump, Precision, Race Line, Scamble, Slalom a Speed. Pre mňa medzi najzaujímavejšie patrili rozhodne Jump, Speed a Kill Climb, pričom Jump je klasický skok do diaľky, Speed je dosiahnutie čo najväčšej rýchlosti na určitom úseku a Kill Climb je čo najrýchlejšie dosiahnutia vrcholu vopred určeného kopca. Všetky tieto výzvy, vrátane hlavných príbehových misií je možné dohrať na 4 ocenenia – bronz, striebro, zlato a platina. Každá táto odmena je získaná za body, ktoré získate behom závodu a prinesie vám rôzne odmeny.
Ďalšou podstatnou časťou hry The Crew je tuning. Tuning auta je vec, ktorá zatiaľ nebola pokorená od čias NFS: Underground 1,2 žiadnym iným titulom. Bohužiaľ sa to nepodarilo ani hre The Crew a to aj napriek tomu, že vývojári lákali najmä na tunig. V tomto ohľade som sa cítil celkom podvedený podobne ako pri sľuboch o online hraní. Áno tuning tu síce je a je naozaj efektne spracovaný, problém je, že je pomerne obmedzený a umožňuje len zopár úprav. Hlavným tuningovým pilierom zostávajú špecializácie áut. Rozhodne ma zamrzela nemožnosť úpravy kolies, šírky diskov, výber pneumatík. Niekomu takýto tuning postačí ale mne, ako milovníkovi druhého Undergroundu rozhodne nestačil.
Poslednou vecou, ktorú vám The Crew ponúka sú rôzne zberateľské predmety. V každej zóne sa nachádza napríklad 20 častí auta, ktoré vám po ich kompletizácií odomknú novú mašinu do vášho vozového parku. Ďalej sa tu nachádzajú radary, ktoré sú milovníkom hier od spoločnosti Ubisoft dobre známe z rôznych titulov. Slúžia na odhaľovanie mapy a nachádzajú sa po celom území Severnej Ameriky. Poslednou, nemenej zaujímavou zberateľskou záležitosťou The Crew sú rôzne body záujmu, ktoré vám popisujú jednotlivé skutočné miesta Severnej Ameriky.
Na posledné riadky som si nechal príbeh, ktorý naozaj nestojí za moc. Už sme podobné klišé videli a počuli aspoň milión krát. Ste macher v závodení, zabijú vám brata, neprávom vás odsúdia, zavrú vás, FBI vám ponúkne spoluprácu a šancu na pomstu… to je celé. V priebehu hry stretnete zopár menej zaujímavých charakterov, ktoré vám pomôžu vo vašej ceste za pomstou a vo vašej základni vám prinesú nejaké tie vylepšenia.
Záverom
The Crew je dobrá hra. Pre nemajiteľov Xbox One konzole je The Crew trúfam si tvrdiť tá najlepšia voľba, teda iba za predpokladu, že holdujete čisto arkádovému štýlu hrania. S hrou je potreba mať trpezlivosť a treba prekonať prvotný šok, ak sa vám toto podarí čaká vás neuveriteľná zábava v podaní luxusnej arkádovky s neuveriteľným svetom v ktorom je stále čo objavovať. V prípade, že by sa autorom podaril odstrániť problém s online režimom a sprístupnili svet pre viacero hráčov tak by hra dosiahla ešte lepšieho hodnotenia. Čo sa týka ovládania to je len o zvyku a buď si zvyknete alebo jednoducho The Crew zavrhnete.
Hodnotenie:
80%
Skvelé ale dokonalosti príliš vzdialené arkádové závody
zdroj:Czechgamer.com
Ahoj, hrajete The Crew? Chcete se o hře dozvědět více, poznat další hráče? Přijďte se podívat na naše stránky http://www.thecrew.funsite.cz