Budovateľských stratégií, de facto všetkých stratégií, je na konzolách ako šafránu, preto musíme byť za každý prírastok vďační. Aj keď ono je to úplne logické vzhľadom na ovládanie, ktoré je v iných žánroch na ovládači ďaleko komfortnejšie než v prípade klávesnica + myš, ale zrovna stratégie tým príkladom nie sú. Preto sú stratégie všetkého druhu už po desaťročia devízou počítačov a majitelia herných konzol musia zotrieť slzu. Ale dnes môžeme oslavovať: budovateľská stratégia z exotického Karibiku prichádza!
Reč je pochopiteľne o Tropico 5 zo štúdia Heamimont Games. Táto herná séria ponúka od prvého dielu to isté – len s poupravenými hernými prvkami a mechanizmami. Treba podotknúť, že už to nie je tak hard-core záležitosť ako u prvých dvoch troch dielov, ale je prístupná pre širšie publikum. Tropico 5 si už svoju premiéru na počítačoch užilo počas minulej jesene, a dnes sa dočkalo portu na konzole novej generácie – mimochodom prvýkrát v histórii tejto značky. No, a aby toho nebolo málo, tak nám autori prihodili dve DLC – Bayo del Olfato a Big Cheese, ktoré pridávajú do hry nové mapy, scenáre, budovy, príslušenstvo a kostýmy. Hneď na začiatku však vyvstáva otázka: prečo do tejto verzie neboli pridané všetky DLC, ktoré vyšli pre majiteľov PC verzie?
Hor sa do revolúcie
V skorších ročníkoch ste začínali rovno ako onen povestný diktátor pod bičom zotročujúcim svojich poddaných, snažili sa zarobiť majland a pohodlne sa slnili na pláži svojho ostrova. V súčasnom ročníku sa vyvíja všetko pekne postupne. Začínate v koloniálnom období pod nadvládou britskej koruny, a snažíte sa robiť všetko preto, aby ste sa im čo najviac zavďačili, a vás – malého guvernérka – neodvolali a neposlali niekam inam z tohto malebného raja.
Tá britská kolónia už ma pekne štve. Musím si tú lúzu otrockú aspoň trochu nakloniť, aby za mnou stála, pretože sa chcem zbaviť nadvlády. „Chopte sa náčinia a poďme zvolať – Viva Revolution! Pošleme našu britskú nadvládu ku všetkým čertom! „
A staniž sa. Teraz už ste tým pravým diktátorom, skutočným El Presidente, vládcom svojich ostrovčekov v slnečnom Karibiku. Schválne zmieňujem „ostrovčekov“. Na začiatku budete v kampani mať k dispozícii iba dva – ku koncu ďalšie dva pribudnú. Príjemnou novinkou je, že ako postupne pokračujete v plnení jednotlivých kampaní a vraciate sa späť na ostrov, ktorý ste už rozostaval o dve misie skôr, nemusíte ho začínať budovať od začiatku, ale pokračujete tam, kde ste skončili. Ide o príjemnú novinku urýchľujúcu postup v hre a zbavíte sa tak pocitu zbytočného naťahovania hry.
Hor sa do boja
Inu diktátorom síce ste, ale žiadne flákanie to vôbec nie je, ba naopak. Pribudne vám kopec nových starostí. Skoro ako mávnutím čarovného prútika je tu obdobie dvoch svetových vojen, kde vyhráva ten, kto zbrojí a venuje sa ocelárenskému priemyslu, tzn., pestovanie kakaa, banánov, atď. môžete zatlačiť slzu a nahradiť dolovaním a začiatkom priemyselnej výroby.
A keď už som tým skutočným vládcom, tak poriadne makajte! Ja sa pôjdem na chvíľu opaľovať k moru, potom si zájdem do svojej vilky pod palmou .. Takže keby ma niekto hľadal, tak tu nie som ….
A nadvláda Britov nás už neochráni a nevyrieši za nás politické dianie, a aj my tu na tropickom ostrove sme nútení ho vnímať a prikláňať sa na stranu spojencov či nacistov. Rozhodnutie odmietnuť všetkých je samozrejme možné, ale nikam nás to neposunie. Naozaj nás politický vplyv a dianie významných historických udalostí ovplyvňuje viac, než by sme si priali.
Ako som už spomínal, všetko ide postupne a je prispôsobené nováčikovi. Napríklad stavby nemáte hneď sprístupnené všetky od začiatku, ale pekne postupom času, ako preplávate jednotlivými misiami a dejinami – zisťujete, že ich máte viac a viac k dispozícii. Nových budov budete určite využívať podľa aktuálneho rozpoloženia a nálad stále sa rozrastajúceho obyvateľstva.
Hor sa do diplomacie
V období svetových vojen už ľuďom nestačí len ubytovanie a mať sa kde napiť, ale vyžadujú nejakú zdravotnú starostlivosť alebo pocit bezpečia. Samozrejme je potreba „vzdelávať“ nových pracovníkov, aby mohli tieto pozície obhospodarovať, čo stojí drahocenné peniažky.
Sluhovia moji, je po vojnách, poriadne makajte! Keby vás niekto prepadol, je o vás postarané, nemocnice fungujú, zájdite si do kostola, ale hlavne mne dajte pokoj, chcem si chvíľu odpočinúť v bare … „El Presidente, blížia sa zlé zvesti. USA a Sovietsky zväz zbroja a predháňajú sa, kto má lepšiu technológiu … „
Ďalším historickým míľnikom je pomerne dlhé obdobie studenej vojny so svojsky spracovanou raketovou krízou, ktorá je vám geograficky bližšie, než je vám príjemné. Veľké rozhodnutia ohľadom diplomacie sú na každodennom poriadku – ku komu sa prikloniť? USA alebo ZSSR? Priemysel dosahuje svojho zlatého obdobia, už zásobujete svojich spojencov oceľou alebo uránom, a tiež môžete na svoje ostrovy prilákať prvých turistov, tzn., čaká vás ekonomicko-politické rozhodnutie, čo preferujete – chcete naďalej zotročovať svoje ovečky a nechať ich makať v baniach a továrňach , alebo ukázať turistom prívetivú tvár a ponúkať im pohostinnosť vášho raja?
S vyrovnaním sa s následkami vašich rozhodnutí a vôbec situácií danej éry vám pomôžu členovia vašej dynastie. Členov je celkom šesť, a každý má, úplne pochopiteľne, svoju špeciálnu schopnosť, a práve pre ňu ho môžete delegovať do manažérskeho postu. Niektorí vám poskytnú výhodu vyšších ziskov, spokojnejších robotníkov, lepšiu kvalitu životného prostredia alebo (v časoch pohody) svoj talent nakladať s verejnými prostriedkami tak, aby ste si zaistili príjem na svoje tajné švajčiarske konto. Koniec koncov potrebujete si zaistiť dobré živobytie na starobu, nie?
Hor sa do politiky
Konečne sme sa dostali do finálnej fázy hry – do modernej éry, kde sa pokoja určite nedočkáte. Vrcholí nám pokročilá spracovateľská výroba, turizmus dostáva svoju vrcholnú podobu a nastáva politické handrkovanie. Sú tu ale aj možnosti upravovať ústavu podľa vašej ľubovôle (ovplyvňuje mieru religiozity, prísun vzdelaných imigrantov, atď.). Mimochodom, než sa dostanete k hrátkam so samotnou ústavou, budete postupne udeľovať už od koloniálneho obdobia tzv. Edikty. Tie môžu ovplyvniť spokojnosť a blahobyt obyvateľstva.
Tak a konečne už máme to technologické zbrojenie za sebou, úspešne sme to zvládli. Pôjdem sa konečne na chvíľu pozrieť za turistkami na pláž …. „El Presidente, sú tu nové neodkladné politické rozhodnutia. Čo máme robiť? „
Ak sa dostanete až do modernej éry, určite zistíte niekoľko drobných chýb kaziacich tak ľúbezne vyzerajúcu budovateľskú stratégiu. Niektorých vecí nedosiahnete, aj keby ste sa na hlavu postavili. Ak niekto z vás chce uspokojiť miestneho ochrancu prírody – nie je to možné … jedine, že vyhladíme všetok priemysel a výrobu a skolabuje vám celá ekonomika. Alebo napríklad výskyt kriminality hneď vedľa policajnej stanice nemožno žiadnym spôsobom potrieť a takýchto drobností nájdete hŕbu. Nájdeme tu aj niekoľko grafických bugov ako napr. nabehnutie jednej lode do boku druhej (bez úhony, normálne prejde ďalej), a pod.
Hor sa za ďalšími dobrodružstvami
Kampaň však nie je jediným herným módom, ktorý Tropico 5 ponúka. Možnosti vyžitia je tu hŕbu a záruka nejedného prežitého večera v Karibiku je zaručená.
Multiplayer je nový prvok celej hernej série Tropico, a bohužiaľ to nedopadlo práve na jednotku. Všetko pôsobí prirodzene, krásne hrateľne, no niekoľko zásadných nedostatkov mi tu kazí pôžitok z hry. Multiplayer je určený až pre štyroch hráčov na jednom ostrove, čo je úplne v poriadku, a zo začiatku pomerne sranda. Lenže uznajte sami, budovateľská stratégia nie je žiadna rozrušená akcia, kde by ste po hodine hrania mohli začať novú hru … Chýba tu akákoľvek možnosť uložiť si hru a následne v nej pokračovať, čo je škoda – reálneho víťaza sa teda dočkáte naozaj málokedy.
Ani klasický sand box – skoro nikdy nekončiaca hra (klasika v budovateľských stratégiách) tu pochopiteľne nechýba. Kampaň, ktorá vás naučila všetko podstatné, a priznajme si to, že vás vodila tak trošku za ručičku, mala jeden jediný cieľ – pripraviť vás na tento herný režim. Celkom príjemným prvkom je nastavenie vopred stanovených kritérií, po ktorých dosiahnutí docielite konca hry.
Hor sa do hry
Grafické zobrazenie vyzerá veľmi pekne, aj keď niektorí by mohli podotknúť, že s reálnym zobrazením nemá vôbec nič spoločné. Ale čakáte ho? Hra je štylizovaná do pestrých pastelových farieb, ale pôsobí to absolútne autenticky. Pre fajnšmekrov technických detailov: vedzte, že všetko beží v rozlíšení 1080p s frekvenciou 30Hz. Do toho vám hrá stále sa opakujúca manažerská hudba z Karibiku – prvú hodinu ju milujete, ďalších desať hodín ju už preklínate, po ďalších niekoľkých hodinách ste v takom rauši, že si ju ani nevšímate …
Kameň úrazu, kvôli ktorému sa stratégie nerobia na konzole: ovládanie. S gamepadom to naozaj nie je žiadna sranda, a real-timovú stratégiu si naozaj nedokážem vôbec predstaviť hrať na konzole, ale u budovateľských stratégií, kde sa nekladie taký dôraz na rýchlosť, je to trošku reálnejšie. V prípade Tropica 5 je to vyriešené celkom šalamúnsky, a to tak, že kurzor je umiestnený a zafixovaný na strede obrazovky, vy sa pohybujete s terénom, a čokoľvek potrebujete v okolí urobiť, musíte nastaviť na prostriedok obrazovky. Úplne popravde, zo začiatku mi to prišlo nekomfortné, ale postupom času som sa do toho vžil a išlo to ako po masle. Ale aj tak nie je nad myš. Ale to bude večný problém u stratégií na týchto platformách.
Čo povedať na záver
Úplne bez pochýb sa dá povedať, že sa jedná o najlepšiu stratégiu na PlayStation 4. Hlavným dôvodom je fakt, že Tropico 5 nemá vo svojom žánrovom zameraní konkurenciu.
Ale teraz vážne. Hra sa hrá príjemne a je zábavná aj po niekoľkých hodinách. Pre nováčikov v tejto sérii bude plus, že vás jednotlivé herné prvky naučia postupne v kampani, a až až budete zocelený diplomaciou, diktátorstvom, politikárčením, bojovaním a turizmom, budete si môcť svoje zručnosti vyskúšať v sand boxe. Medzi slabé miesta patrí multiplayer – pre nemožnosť uložiť si hru a niekoľko drobných nedostatkov v mechanizmoch hry a grafických bugov. Tiež je škoda, že sa port nedočkal všetkých DLC, ktoré už vyšli pre o niekoľko mesiacov staršieho bračeka na PC.
Verím, že sa nejedná o posledný diel Karibského dobrodružstva od Heamimont Games na PlayStation 4, a dočkáme sa ďalšieho dielu. Dúfajme, že tvorcovia získali cenné skúsenosti pre ďalšiu tvorbu a prácu s touto platformou, a v budúcnosti sa dočkáme prípadného dokonalého skvostu.
Hodnotenie:
79%
Zábavná budovateľská stratégia z prostredia Karibiku, ktorá vás zabaví na nejeden večer. Škoda len menších drobností.
zdroj:Czechgamer.com