Kto za tým stojí?
Titul Little Big Planet 3 je celkovo šiestym v rade hier z tohto univerza, však spracovaním nadväzuje úplne pochopiteľne na druhý diel, vydaný v roku 2011. Zatiaľ čo o prvé dva diely sa postarali vývojári zo štúdia Media Molecule, tretie pokračovanie putovania roztomilého hadrového panáčika Sackboya bolo zverené do rúk spoločnosti Sumo Digital. Pôvodný autori z Media Molecule sa na novom diele však tiež čiastočne podieľali, tentokrát v úlohe konzultantov, za čo im Sumo Digital v úvodnom intre aj sympaticky ďakujú.
Ako sme si už zvykli u predchádzajúcich dielov, aj v tom súčasnom nás do hry uvedie hlas Stephena Frya, ktorý vo videu opisuje význam predstavivosti, ktorá v našich životoch zohráva dôležitú úlohu. Mne osobne sa tieto ukážky, podfarbené vynikajúcim hudobným sprievodom, vždy veľmi páčili a v treťom diele tomu nie je inak. Potom nás už hra vrhne do hlavného menu, v ktorom si nielen skalní fanúšikovia LBP budú pripadať ako doma. Jeho ovládanie je veľmi intuitívne a tak nehrozí, že by sa v ňom niekto stratil.
Herné režimy
V hre na nás opäť čaká niekoľko režimov, ktoré preslávili celú sériu. Nájdeme tu príbehový mód Adventure či Popit Puzzles režim, v ktorom sa hravou formou zoznámite s ovládaním dôležitých funkcií vášho Popit Menu, slúžiaceho na umiestňovanie objektov či všemožným ostatným hrám a interakciu s okolím. Ďalej je tu prítomný kreatívny mód v podobe My Moon a My Earth a potom režim Community, kde je možné hrať levely, vytvorené v editore ostatnými hráčmi z celej planéty. Titul LBP 3 je navyše plne spätne kompatibilný s predchádzajúcimi dvoma dielmi, čo sa tvorby levelov týka, takže hráči môžu vyberať zo skutočne rozsiahlej databázy úrovní, z ktorých niektoré skutočne stoja za to a kvalitou sa mnohokrát vyrovnajú či dokonca aj predčia tie originálne. V neposlednom rade nemôžem nespomenúť, že samotní autori u Create módu vyhlasujú, že pri tvorbe hlavnej príbehovej linky a úrovní v režime Adventure neboli použité žiadne iné nástroje, ako práve avizovaný editor. Teda, teoreticky vzaté, je každý z nás schopný vytvoriť úrovne rovnakých kvalít ako samotní vývojári. Postačí k tomu málo – nemalá porcia predstavivosti a troška šikovnosti pri ovládaní samotnej tvorby.
K editoru sa ešte sluší povedať, že oproti minulým dielom sa počet vrstiev, ktoré je hráč schopný do svojej hry zakomponovať, sa pomerne slušne rozrástol, konkrétne z 3 na 16. S takýmto počtom je potom hráčom umožnené vytvárať skutočne prepracované levely. Tieto je možné navyše novo aj predlžovať, takže nie ste obmedzení iba na pomerne malý priestor ako v minulých dieloch. Sú tu obsiahnuté všetky nástroje z predchádzajúcich hier a navyše pribudlo 70 nových položiek. Ja osobne som editor zatiaľ len vyskúšal, ale ho považujem za tú časť hry, ktorá pri sebe opäť udrží veľa hráčov po veľmi dlhú dobu, pretože žiadna iná hra vám na platforme od Sony neponúkne toľko možností sebarealizácie.
Príbehová línia
Čo sa týka príbehu v režime Adventure, nejedná sa samozrejme o žiadnu revolúciu, ale mladší hráči by ho mohli oceniť. Ničím síce neprekvapí, ale ani neurazí. Prakticky sa jedná o to, že do herného sveta zvaného Bunkum preniknú vďaka nešťastnej zhode náhod štyri titani, ktorí pod taktovkou šialeného Newtona hodlajú zpustošit svet a na vás je im v tom zabrániť. Váš priechod príbehovými úrovňami je veľmi často spestrovaný cutscénami, ktoré sú plne dabované, rovnako ako tentoraz prvýkrát aj ostatné dialógy v hre, ktoré vždy boli nahradené smiešnymi zvukmi. Jednotlivé levely sú dizajnovo veľmi podarené, graficky vyzerajú krásne a sú sprevádzané takmer dokonalou audio stránkou, čo sa podkladovej hudby a zvukov týka. Mnohokrát som sa pristihol, že pri opakovaní niektorých úrovní som sa dokonca aj tešil na konkrétne pasáže, v ktorých som už z predchádzajúcich nevydarených pokusov vedel, aký hudobný doprovod hrá.
Novinky v sérii
Čo však inovácií v titule LBP 3 rozhodne je, sú hrateľné postavy. Z pôvodného osamoteného Sackboya sa nám stala partia štyroch handrových stvorení, ktoré budeme na ceste za záchranou sveta môcť využiť. Klasický Sackboy, ktorý dostal do vienka aj schopnosť šplhať po povrazoch a líniách, samozrejme zostáva, ale počas hrania príbehu si hráči odomknú ďalšie 3 postavy, vždy za nazbieranie 3 magických kryštálov, roztrúsených po jednotlivých úrovniach. Menovite sa jedná o Oddsocka, Swoopa a Toggleho.
Oddsock by sa dal prirovnať ku krížencu psa a žaby. Jeho hlavnou zbraňou je schopnosť pomerne vysokých skokov, prípadne aj skokov s odrazom, vďaka ktorým je schopný dostať sa na inak nedostupné miesta.
Swoop je vlastne akýsi vták, ktorý okrem schopnosti lietania so sebou môže naložiť aj druhú postavu.
Toggle je zo všetkých postáv najmohutnejší, čo ho predurčuje na stláčanie nášľapných plošiniek či pre použitie v situáciách, kedy je potrebné využiť jeho váhy. To však nie je všetko. Toggle sa totiž vie aj zmenšiť a v tejto forme potom zvládne preliezť všelijaké úzke chodbičky a ba čo viac, aj chodiť po vode.
V prípade tvorby levelu v editore sa sám autor môže rozhodnúť, kedy a kde bude musieť následne hráč použiť tú ktorú postavu.
A čo arzenál?
V hre nájdete aj power-upy, ktoré rozšíria schopnosti jednotlivých postáv. Medzi ne patrí napríklad helma, vďaka ktorej môže postava jazdiť po predpripravených horizontálnych koľajniciach. Ďalšia je napríklad Pumpinator, ktorým môže hráč odfúknuť či naopak „přicucnout“ určité materiály alebo si tiež môžete nasadiť prilbu, ktorá vystreľuje akési teleportačné guličky, ktoré vás pri kontakte s určitými bránami prenesú na dané miesto. V editore je však navyše aj možnosť tvorby nových power-upov, takže možnosti sú takmer neobmedzené.
Multi alebo singl?
Ako každá z LBP hier vsádza aj nový diel na kooperáciu viacerých hráčov. Nie je to síce tak, že by hra v singli nebola zábavná, ale poznáte to. Keď sa stretnú dve soby, tak sa radosť násobí. V tomto prípade je jedno, či sa pustíte do režimu spolupráce na jednej konzole alebo cez internet. Tak lokálne, ako aj online multiplayer je skrátka parádna a tiež sa veľmi často stretnete so situáciami, ktoré nejdú vyriešiť inak ako prizvaním niektorého z vašich priateľov, prípadne bude nutné pripojiť sa do levelu v režime online a vyhľadať náhodného hráča. Spoločnými silami potom všetky nástrahy iste zvládnete. V čase testovania žiaľ nebolo veľa hráčov online, teda sa už veľmi teším, až nebude problém nájsť spoluhráča v ktorejkoľvek dennej dobe.
Pár vád na kráse (nič, čo by neodstránil patch)
Počas hrania som narazil na pár bugov, ktoré neodstránil ani prvý patch, avšak v deň vydania bude už k dispozícii ďalší, ktorý by mal mnou zaregistrované problémy opraviť. Jednalo sa o občasné prepady frameratu (nijako dramatické), nemožnosť respawnu v jednej lokácii, padajúce pripojenie k ostatným hráčom či pomerne značné komplikácie súvisiace s odomknutím ďalšej postavy. Tiež ma trochu štvalo, že otváranie a zatváranie Popit Menu trvalo dlhšie, než je zdravé. Nezostáva než dúfať, že skutočne dôjde k odstráneniu týchto chybičiek, ktoré ľahko kazia celkový dojem z takmer dokonalej hry.
Do rúk sa mi teda dostal titul, ktorý možno vyhlásiť za vysoko kvalitnú exkluzivitu pre konzoly PS3 a PS4 a jednoznačne ho odporúčam všetkým, ktorí chcú po namáhavom dni vypnúť a len sa baviť, pretože zámer vytvoriť práve takú hru vyšiel autorom úplne do bodky. Na PS4 hra beží v rozlíšení 1080p, na PS3 je to potom 720p. Little Big Planet 3 možno tiež veľmi pohodlne hrať aj cez Remote Play na PS Vita, čo zaiste ocenia aj „posteľní“ hráči.
Hodnotenie:
90%
Konečne exkluzivita ako má byť! Ak sa podarí vývojárom opraviť chyby, ktorými hra zatiaľ trpí, výsledný dojem bude dokonalý.
zdroj:Czechgamer.com