WRC 4 – X360 recenzia

Spomínate na skutočne kvalitný rallye titul? Že nie? Tak to sa vôbec nemáte za čo hanbiť, pretože vybaviť si doby, kedy proti sebe na poli virtuálnych rallyer pretekov zvádzali boje Richard Burns Rally a Colin McRae Rally, už sú videoherným pravekom. Dnes sa séria Colin McRae transformovala v priemernú závodnú arkádu a Richard Burn radšej zavesil kľúče na klinec definitívne. V tieni oboch sa už nejaký čas pohybuje oficiálna hra rallye pretekov : WRC. Od roku 2010 jej šéfujú chlapci z Milestone, čo je samo o sebe istým prísľubom.

Táto séria ale nikdy nedokázala nijako výraznejšie preraziť. A pritom sa už nejakú dobu nemusí trápiť so žiadnym vážnym konkurentom, pretože ten najväčší dobrovoľne prešiel na druhú stranu barikády a stal sa arkádou. Rallye simulátor tak máme vlastne len jeden. Je však tak trochu hybridný. V nastaveniach si totiž môžete pomocou niekoľkých klikov vytvoriť z ​​hry nenáročnú arkádu, rovnako tak ako tvrdý simulátor. Aj keď, čo to dnes vlastne ten “ tvrdý simulátor “ dnes znamená, že.

Ale ak si chcete závody naozaj užiť, potom to asi bude chcieť volant a pedále. Jasne, gamepad ich dokáže vcelku obstojne suplovať, avšak zážitok z jazdy – zvlášť vtedy, keď ste si zvolili to čo možno najreálnejšie nastavenie – sa rapídne zvýši. Navyše, WRC ponúka súčasné trate, súčasné vozidlá, ďalej tiež licencované všetky oficiálne súťaže WRC a chýbať nesmie ani pokrytie súčasnými jazdcami, nad ktorými čnie všetkým známy Sebastian Loeb. Tý, ktorí sa v prostredí zaprášených ciest nepohybujú, to asi nič moc nepovie. Ale kto žánru prepadol, bude asi z tohto hľadiska doslova chrochtať blahom.

Hneď na začiatok treba dodať, že snáď každý loading dopĺňa rádoby dychberúci slow-motion zo skutočných rallye závodov. To v nás má asi ešte umocniť fakt, že sa pohybujeme v licencovanom ( ! ! ) prostredí závodnej videohry. Vytvoríte si svojho vlastného jazdca do kariéry a potom ešte odporúčam využiť krátku tréningovú jazdu, kde vám hra predstaví svoj ​​interface.

Čuduj sa svete, je to hlavne o jazdení. Okrem toho ešte môžete využiť obmedzené možnosti vrátiť sa o pár sekúnd späť v čase a vyhnúť sa tak hroziacemu pádu alebo havárii. Lišta vľavo potom symboliuzuje váš progres naprieč jednotlivým závodom. Čím lepšie ste, tým viac zelenej uvidíte. Očakával by som potom aj pridelenie XP bodov závislých práve od vašej jazdy, ale nič také sa nedeje .

A pretože v podstate nič iné extra neponúka, chýba tak prvok v dnešných hrách stále viac dôležitý : a síce pridanú hodnotu. Akúkoľvek. Najčastejším motivačným prvkom sú ale práve XP body a na ich základe vylepšovania čohokoľvek – auta, jazdca, skillov, … Tu ale k ničomu takému nedochádza. WRC 4 vám ponúkne celkom tri módy ( ak nepočítam multiplayer ), ktorý sa líši len v miere oklieštenia. Ten najviac oklieštený je klasický “ quick match „, teda jednoducho len kliknete, vyberiete auto a hra už vám sama vygeneruje zvyšok. Idete jednu časovku. Viac nič .

V ďalšom móde si môžete vyskúšať, aké to je zajazdiť si niektoré z ponúkaných rallye. Jednoducho si zvolíte súťaž, jazdca, auto a okruh, ktorým sa potom snažíte prísť na čo možno najvyššej priečke. Škoda je, že jednotlivé časovky sú pomerne dosť krátke, teda pre človeka s volantom pomerne nepraktické. Tymto módom, nazvaným “ Rallye “ mimochodom, potom trochu stráca logiku prítomnosť kariéry. Alebo lepšie povedané je to naopak : Rallye mód postráda vedľa klasickej kariéry uplatnenia. Je to podobné, ako keď v NHL 14 nájdete okrem GM módu tiež ešte mód “ Sezóna „.

V klasickej kariére sa potom snažíte svojho fiktívneho jazdca dostať na vrchol. Nič viac ani menej nečakajte. Budete mať svoju vlastnú centrálu, ktorá však nejde moc vylepšovať. Vidíte tam nadchádzajúce preteky, najnovšie správy zo sveta WRC, momentálne štatistiky a dôležité maily od manažéra či ostatných, ktorí vám sprostredkovávajú dianie so svetom. Väčšinou tiež pre ten ktorý závod máte určené, na akej pozícii by ste kvôli ambíciám vašej stajne mali dôjsť. A tiež akého jazdca predbehnúť a najlepšie úplne zosmiešniť časovou priepasťou, ktorá sa medzi vami vytvorí. A tak teda jazdíte. Začnete v nižšej juniorskej súťaži, čím sa pravdepodobne katapultujete do sveta veľkých.

Opäť škoda nejakej pridanej hodnoty. Akejkoľvek. Autá sa nesprávajú na simulátor zle, poteší aj možnosť si ich pred pretekmi nakonfigurovať a upraviť tak trochu ich súčasným vlastnostiam. Avšak späť do priemernosti tiahne štvrté WRC grafika. Ingame zábery na fanúšikov alebo ľudí za zábranami nie sú zrovna pekné. Ani na krajinu okolo vás. Často je v porovnaní s perfektne vymodelovaným vozidlom je tak neostrá, že to vyzerá, že auto levituje po vozovke .

Takže? Priemer. Nič viac než prašivý priemer so všetkou svojou priemernosťou. Na WRC 4 zabudnete ešte skôr, než dôjdete do cieľa prvého závodu. Hoci sú to možno nie úplne hrozné preteky, ktoré sa niekomu môžu páčiť, všetko zabíjajú doplnkové služby. Neviem, či sa Milestone stavili, že láska k rally je nekonečná a udrží vás u hry nekonečne dlho. Snáď im po tomto diele dôjde, že neudrží .

Licencované všetko

Grafika, nič navyše, len priemerné preteky

Verdikt: Aby sa prípadný ďalší diel WRC zaradil medzi trojáčkové tituly, musí sa toho veľa zmeniť. Chce to viac mimozávodného vyžitia pre hráčov.

Hodnotenie: 

55%

 

zdroj:Czechgamer.com





You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár