Nie každý môže povedať, že mu futbaloví manažéri sedia. Predsa len, je to pomerne špecifický druh zábavy, ktorú nemusia oceniť ani tí, ktorí inak bežne vysedávajú u FIFY alebo konkurenčného Pro Evolution Soccer. Ono totiž lámať si hlavu nad tabuľkami a výkonnostnými grafmi jednotlivých hráčov nie je vôbec taká zábava ako s nimi behať po zelenej pažiti. Football Manager od Segy je však s nami už pomerne dosť dlho, takže si môžeme logicky vyvodiť, že dopyt po ňom stále tvorí neoddeliteľnú súčasť herného priemyslu. Podobne ako v hokeji NHL od EA Sports, ani manažér od Segy nemá na trhu nijako veľkú konkurenciu.
A zostaneme-li u paralely s NHL, zistíme ešte jednu zaujímavú zhodu. Ako u virtuálneho hokeja, tak u manažéra sa stretneme s ročníkmi chudobnými na zmeny a naopak bohatými. Tak poďme zistiť, ako si viedol ten tohtoročný. Pravdou zostáva, že u podobne vyzerajúceho manažéra toho veľa nového nevymyslíte. Stále sa budete pohybovať pred abstraktnou tabuľkou s vaším tímom, hráčmi a len malú interakciu s nimi. Ale rovnako: tento rok je Football Manager o poznanie iný ako v predchádzajúcich rokoch. Tak čím to?
Predovšetkým vylepšeným dizajnom. Ten totiž od vlaňajška značne zhranatel a evidentne sa zohral v nových Windows 8. A nie je to vôbec na škodu, naopak. S prerobeným interfacom potom súvisí aj rad ďalších zmien. Mohli by sme nad ne udrieť jediné jednotiace slovo: jednoduchosť. V duchu mainstreamu sa tvorcovia rozhodli získať početnú mäsu váhavých herných duší a inak dosť hardcorový manažér s tonou rôznych možností oveľa zjednodušiť. Hoci sa tieto a podobné kroky často nestretávajú s veľkým ohlasom, tentoraz na to išli vývojári trochu inak. Zjednodušovali totiž „na oko“. Hra teda pôsobí veľmi jednoducho, a pritom v sebe ďalej nosí dôležité herné prvky, bez ktorých by sa z nej stal len vytiahnutý GM mód z FIFY.
V hre nájdete tri módy. Buď ten klasický, aký poznáte z minulosti, alebo onlinový, kedy svoje výsledky zdieľate s ostatnými, alebo kariéru hranú pomocou výziev. Pre väčšinu z nás bude kľúčový ten prvý spomínaný. Hneď na prvý pohľad je prehľadnejší, intuitívnejší. Na ten druhý potom zistíte, že väčšina obsahu zostala, len sa presunula tam, kde ste ho vlani len tušili. Príklad za všetky: vyberanie taktiky. Inokedy neuveriteľná drina s nastavovaním jednotlivých možností každému hráčovi. Tento rok to zfouknete počas chvíle a u atribútov, ktorým nerozumiete, ešte nájdete niekoľko riadkov, ktoré ich podrobne popisujú. Otravne pôsobilo aj nastavovanie tréningovej záťaže. To tento rok úplne vymizlo (čo je trochu škoda, tvorcovia ho mohli len zjednodušiť) a namiesto toho môžete len nastavovať všeobecnú tréningovú záťaž na každý týždeň.
Kontakt so svetom vám ako už tradične sprostredkováva elektronická pošta. Poteší možnosť prestať odoberať nedôležité mejly ohľadom diania v krajinách, ktoré ste pri tvorbe svojej postavy označili ako svoje domovské, a v kluboch, ktoré ako svoje obľúbené. Možno to jednoducho nastaviť jedným kliknutím, nič zdĺhavého. Tvorcovia tiež vycítili, kde ich tlačila päta vlani a čo hráčom chýbalo veľmi: príhovory k hráčom a tímu. Hovoriť s jednotlivými hráčmi môžete v podstate kedykoľvek. Máte na výber, či zvolíte rozvážny, pokojný alebo naopak temperamentný tón a hneď niekoľko možností konverzácie. Hneď zároveň vidíte, aký dopad na hráčovu morálku jednotlivé vety majú. To sa hodí špeciálne pri zápase, kedy môže dobre zvolené slovo nakopnúť vašu jedenástku napríklad za kýženým obratom.
Neustále je s vami tiež v kontakte váš asistent, ktorý sa nestará len o predlžovanie zmlúv (nenastavíte ak inak), ale tiež o sledovaní jednotlivých hráčov a ich sledovanie v tréningu. Vy potom nemusíte zdĺhavo ich odporúčania uvádzať do praxe sérií strastiplných klikaní, ale jednoducho priamo v mejle. Vôbec veľa vecí sa dá vyriešiť rovno vo vašej e-mailovej schránke. Ale tieto vyššie zmienené sú pre chod vášho klubu asi najpodstatnejšie. Čerešničkou na torte sú potom predzápasové konferencie a zvedavé otázky reportérov. Nezabudnite, že každé slovo má vplyv na morálku v kabíne.
Je otázka, či Football Manageru prospieva nedávny prechod na 3D zápasy. Grafickým spracovaním by sme ich mohli pripodobniť k Fife niekde z prelomu milénia – pozerať sa na to teda moc nedá. Viem, k dispozícii nám distribútor poskytol recenzentskú verziu, ktorá mohla postrádať nejaké dôležité patche – to sa však ťažko mohlo týkať prerobenia celého enginu. Preto sa stretnete s mnohokrát nie práve futbalovými situáciami. A góly z nich bohužiaľ padajú až príliš často. A to vás koľkokrát ako manažéra usilovne makajúceho na taktike tímu, dokáže mnohokrát veľmi rozohniť.
Určité výhrady by som potom mal aj k nie práve dokonalému prekladu do materinského jazyka. Hoci nešlo o plnú verziu, opäť sa až príliš často stretnete s veľmi kostrbatou vetnou skladbou, ktorá si ešte bude žiadať vaše vlastné „dopreloženie“. Najviac to „bolí“ asi pri snahe odpovedať na zle preloženú otázku novinára zle preloženú odpoveď manažéra.
Aj napriek týmto kozmetickým neduhom ale zostáva Football Manager stále extrémne kvalitný titul. Tvorcovia sa nebáli trochu zaexperimentovať a ponúknuť hráčom novinky natoľko starostlivo vybrané, že nimi nepohrdnú ani mainstreamoví, ani Hardcore jedinci. A to je mix, ktorý sa dnes už len tak nevidí. Starostlivé zjednodušenie odstránilo obsah, ktorý iritoval a nahradilo ho intuitívnymi mechanizmami. Tomu môžeme jedine tlieskať.
Vzhľad, vylepšený kontakt s hráčmi
3D zápasy, preklad
Verdikt: Kvalitná oddychovka, ktorá vás zabaví na niekoľko hodín. A to pokojne len tým, že vás nechá študovať z nepreberného výberu stratégií pre zápas.
Hodnotenie:
90%
zdroj:Czechgamer.com