Alan Wake’s American Nightmare – recenzia

Nuž, prečo sa o tom nespomenúť rovno na začiatku recenzie: pre Alan Wake, hlavného hrdinu rovnomennej série, mám určitú slabosť. Neviem, či je to spôsobené jeho povolaním (pre neznalých dodávam, že ide o spisovateľa) alebo tým, že ho stvorili páni z fínskych Remedy, faktom je, že mu držím palce. Už keď vyšiel pred tými viac ako dvoma rokmi na Xboxe 360, vravel som si – páni, táto hra vyzerá vážne skvele. A aj keď som to skôr nechcel priznať, trebárs kvôli nej by som si bol ochotný túto konzolu od Microsoftu kúpiť.

Šťastena tomu však chcela inak a vývojári slávnostne oznámili, že plánujú vydať pôvodný diel tiež na počítačoch. Preto som neváhal a v deň vydania titulu na Steame som si ju zakúpil a obratom zrecenzoval (vo videorecenzii ). Ono vlastne celá značka Alan Wake prežíva určitú renesanciu. A na službe Xbox Live Arcade sa navyše o niekoľko dní neskôr objavilo aj akési nepriame pokračovanie pomenované Alan Wake ‚s American Nightmare. A ja tak z jednej hry (a vlastne napokon aj platformy) plynule prechádzam do druhej a spoločne s vami sa pýtam – dopadlo to rovnako dobre?

Šampión svetla
Postava hlavného hrdinu vás zrejme ničím neprekvapí. Podobne ako minule je ním Alan Wake, lenže sú aj dva roky od udalostí pôvodnej hry (a dvoch nasledujúcich stiahnuteľných balíčkoch) uväznený kdesi v temnote. Po tejto dlhej dobe, strávenej predovšetkým útekom pred neustále dotierajúcimi sa nepriateľmi, však svitne americkému spisovateľovi nádej na záchranu – podarí sa mu dostať do jednej z epizód hororového seriálu Night Spings. Nepýtajte sa ma, ako to dokázal, sám dosť dobre na túto otázku neviem odpovedať, ale faktom je, že pre Night Springs zo začiatku svojej kariéry spísal pár dielov a vy sa ocitnete práve v jednom z nich, takže … Skrátka sa ocitnete v jednom diele Night Springs, bodka.

Tu musí ako „šampión svetla“ prekonať nielen ďalšie hordy temnotou chránených protivníkov, ale predovšetkým Mr. Scratche, veľmi silného protivníka. Mr. Scratch totiž nie je nikto iný ako samotný Alan Wake v reálnom svete, ktorého tam dosadila samotná temnota. Predlohou sú jej klebety a špekulácie, ktoré si za tie roky na Alana vymyslel bulvár. Jednoducho povedané – Mr. Scratch je vraždiaci psychopat schopný čohokoľvek, o čom sa počas hrania konieckoncov niekoľkokrát presvedčíte; ďalším dôkazom bol jeden z trailerov. Alan má tak o problém viac – okrem úniku z pazúrov temnoty musí zastaviť aj svoje šialené alter-ego, ktoré chce zničiť jeho kariéru, život a zabiť jeho najmilovanejšiu.

Všeobecne vzaté však neočakávajte taký príbehový spletenec ako v prípade prvého dielu. American Nightmare je v tomto smere ďaleko priamočiarejšie a jednoduchšie, čo sa tiež odráža na dĺžke samotnej kampane, ktorá má maximálne nejaké tie štyri hodiny. Ani prostredie nie je príliš variabilné – pozriete sa do troch rozdielnych lokácií (motorest, hvezdáreň a automobilové kino), každú z nich navyše navštívite celkom trikrát. Mr. Scratch totiž okrem iného dokáže vracať čas a tak vás niekoľkokrát vrhne zase pekne na začiatok. Na druhej strane je pozitívne, že vás autori nenútia opakovať tie isté úkony ako cez kopirák a sami vám opakovaný priechod o niečo uľahčia (napríklad pri druhej návšteve planetária už Alan vie, že bude z doktorkinho auta niečo potrebovať).

Baterka a zbraň, smrteľná kombinácia
Hrateľnostne neočakávajte žiadne zásadné rendez-vous. Autori z Remedy nijako zásadnejším spôsobom neexperimentovali a tak základ hrateľnosti zostal úplne rovnaký. Opäť tak budete v jednej ruke držať baterku a v druhej jednu z maximálne troch zbraní, ktoré so sebou Alan unesie (dve voliteľné + pištole strieľajúce svetlice), proti vám sa postavia nepriatelia obalení temnotou a na ich likvidáciu musíte ich tejto ochrany najprv zbaviť. Rovnako tak svoj návrat oslavujú tiež populárne príbehové stránky. Tentokrát ich môžete nájsť až päťdesiat tri a ich funkciou je nielen pripomenúť udalosti predchádzajúce tomuto dielu, ale slúžia ako aj platidlo za odomykanie debničiek s bonusovými zbraňami.

Napriek tomu je tu však niekoľko noviniek, ktoré je potrebné spomenúť špeciálne. American Nightmare je predovšetkým ďaleko akčnejšou záležitosťou a chýba mu tá hustá atmosféra jedničky. Prečo akčnejší? Jednak za celú kampaň stretnete oveľa viac nepriateľov, ďalším dôvodom môže byť aj ďaleko širší zbraňový arzenál. Vývojári sa totiž riadne rozohnali a ponúkli sestavičku, za ktorú by sa nehanbila i kdejaká klasická strieľačka. Všetko, čo poznáte z prvého dielu bolo obohatené o také kúsky, ako napríklad samopal, útočná puška, karabína,  alebo špeciálne kuše, ktorými zvládnete nepriateľa zabiť aj bez predchádzajúceho „ožiarenia“.

A keď už sme sa zmieniť o zbraniach, nesmiem vynechať ani nepriateľov. Aj tu totiž Fíni priniesli niekoľko prepracovanejších noviniek. Sťažovali ste si, že nepriatelia v Alan Wake vedia používať iba zbrane na blízko? V American Nightmare bola vaša sťažnosť vypočutá – jeden z nových typov zvláda hádzať špeciálne temné granáty. Ďalšie typy už však poctivo dodržiavajú stanovenú tradíciu, jedni sa pri dopade svetla rozpadnú do dvoch, iní sa vedia premeniť na kŕdeľ vtákov a týmto spôsobom utiecť z dosahu vašej baterky (samotní vtáci tentoraz chýbajú), predposlednou novinkou sú akýsi obri s motorovými pílami, ktorí vydržia aj niekoľko zásahov svetlíc. A v niekoľkých prípadoch vás napadnú dokonca pavúky, ale nijak zvlášť nebezpeční nie sú.

Návrat do reality
Príbehová kampaň však nie je to jediné, čo si možno v American Nightmare vyskúšať, k dispozícii máte ešte mód „Arcade“. Niekoho v Remedy totiž zrejme napadlo, že keď už hru vydávajú prostredníctvom Xbox Live Arcade, stálo by za to do hry zakomponovať aj nejakú tú vlastnú arkádovú zložku. Nečakajte však od neho príliš veľa invencie, ako sa stalo v posledných mesiacoch pri podobných módoch obvyklé, ide o úplne klasické bránenie sa vlnám nepriateľov. Na jednej zo šiestich dostupných máp je vašou úlohou (opäť) v koži Alan Wakea prežiť určitú dobu až do svitania, ktoré nepriateľov zničí a vám zachráni život. A keď ešte spomeniem odomykanie debničiek za zozbierané stránky z kampane, získavanie bodov za svoje výkony a prekonávanie skóra vašich priateľov, je to vlastne všetko, čo sa o Arcade Mode dá napísať.

Dva pohľady
Na Alan Wake ‚s American Nightmare sa dá pozerať dvoma rôznymi pohľadmi. Ak sa radíte medzi hráčov, ktorí so značkou Alan Wake ešte nemali tú česť, s veľkou pravdepodobnosťou vás príbeh tohto amerického spisovateľa pobaví a budete si hranie skutočne užívať. Zvlášť, keď je ako väčšina titulov na Xbox Live Arcade dostupný za prijateľnú cenu. Ako fanúšik série som však ľahko na pochybách. Väčší dôraz na akciu a ďaleko slabší príbeh totiž znižuje celkový dojem z hry a úprimne – jednička je o niekoľko úrovní vyššie. Ak vás však zaujíma, ako pokračuje príbeh hlavného hrdinu tohto akčného thrilleru, môžete titul vyskúšať. Keďže však ide o nepriame pokračovanie, nečakajte žiadne zásadné rozuzlenie.

Mr. Scratch, nadväznosť na prvý diel, Alan Wake

slabší príbeh, akčnejšie, menej hororové

Verdikt: Ako úplne samostatný titul z Xbox Live Arcade nadpriemerné, ako (nepriame) pokračovanie prvého dielu však ide o ľahké sklamanie.

Hodnotenie: 

75%

videonávod

zdroj:Czechgamer.com





You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Pridať komentár