Cities in Motion – recenzia

Vždy som sa smial spolužiakom, ktorí mali  svoje hobby vláčiky, lokomotívy a rôzne ďalšie prkotinky. Nemal som preto skrátka pochopenie ani správnu dávku entuziazmu. Viete čo? Už sa im smiať nikdy nebudem. Oči mi totiž otvoril tento fínsky tichošlápek, ktorý si zobral z dobré starého Transport Tycoonu, pridal pár tabuliek a iných vehiklov, ktoré máte k dispozícii a voalá. Chalani z fínskej metropoly (áno, sú to Helsinki) pre nás pripravili parádnu takpovediac spomienku na doby, kedy sme si užívali všetky tie hejblátka, grafy a minimalistickú grafiku.

Neviem ako vám, ale 110% redakcie je naštvaných, keď musí čakať takých päť, potom desať minút a po ďalšom chytanie lelku autobus stále nepremáva. Potom preklínate isto iste zátarasy v doprave, večne nahnevaného vodiča alebo šéfa MHD. Lenže ono to zase taká prča nie je, vďaka Cities in Motion sme sa o tom mohli presvedčiť na vlastnej koži a vy môžete tiež.

Staromilská atmosféra  vás od začiatku nadchne a navyše sa to potom ešte pekne stupňuje, svoju cestu v kariérnom móde začínate pekne od piky v dvadsiatych rokoch,  teda môžeme nechať hovoriť históriu prevoňané depá a staré autobusové zastávky. Rozhodne odporúčame prejsť si pred začatím svojej manažérskej kariéry kratučké tutoriáli, ktoré vás pekne zasvätia do všetkých základov. Časom síce budete musieť slušne poupraviť stratégiu, podľa ktorej ste sa riadili v plnení ľahších úloh, to je ale nakoniec tá pravá zábava a hlavne výzva.

Hracím poľom sú tri mestá – Helsinki, Berlín a Viedeň. Aj keď autor článku v žiadnom z miest nebol, satelitné snímky sa líšia od tých herných, virtuálnych náhľadov na mesto. V podstate je to aj dobre, pretože by tak autori boli zviazaní v dizajne misií a pochybujem, že sa niekto bude zaoberať detailným rozborom presného umiestnenia Brandenburskej brány (možno maniaci žijúci v týchto mestách).

Ako postupuje herný čas, trošinku sa aj mení  mesto pod vami (rozloha) a je celkom jasné, že v osemdesiatych rokoch nebude po ulici jazdiť výstavný kúsok zo starých dobrých tridsiatych (vraj boli fakt cool), ale moderné rodinné vozítka. To isté platí pre dopravné prostriedky, ktorými napĺňate dopyt po vašich službách. Parádne pôsobí pre ukážku takáto zmena starej šaliny v poriadne ekologické vozítko 21. storočia.

Vo vašom depe sa môžu ustajniť autobusy, električky či metro. Aby bolo Cities in Motion trošku viac variabilný, máte neskôr na výber ešte z dopravy vrtuľníkovej či lodnej. Predstava, že vás do školy hodí pilot je trošku strelená, ale prečo nie.

Kariérny mód je skôr spleťou vám zadaných úloh a čakať nejaký precítený príbeh dopravného makléra a mestskej rady je zbytočné, v priebehu hry vám chodia rôzne zákazky a vy ich potom plníte. Vedľajšou úlohou, ktorou si môžete vaše konto časom pekne prilepšiť (skôr z dlhodobých perspektív) sú potom zákazky od nejakých spolkov. Typickým príkladom budiž napríklad zástupcov miestnych pionierov (alebo skautov) žiadajúci vás o umiestnení ďalšej zastávky v blízkosti ich pôsobiska, aby tak členovia skupiny mohli lepšie dopraviť svoje pozadie po meste bez otlačených choditel.

Veľkú rolu v hre hrá ekonomika a ak v nej nie ste príliš zbehlí, nemusíte sa báť prepadov a následné samovraždy kvôli zruinovaným bankovým účtom, tu vás hra upozorní na nastávajúcu situáciu na trhu. Napríklad vám pekne povie, akonáhle dôjde k poklesu svetového hospodárstva. A ako to tak býva, všetko súvisí so všetkým a tak je jasné, že keď nebude toľko ľudí pracovať, nebude ich ani toľko potrebovať cestovať. Pre vás tak jasný impulz k utiahnutie opasku a predanie niekoľko vozov.

Aj keď tabuliek nie je doslovne množstvo a nestrácate sa v spleti grafov a čísel, určite to šlo urobiť trošičku „uhladenejšie“ a niektoré by rozhodne zaslúžili menšiu úpravu. Veľmi roztomilou pomôckou a takým „oživovákom“ pre mňa bola lišta v spodnej časti obrazovky, ktoré vám oznamovala najnovšie správy či sťažnosti alebo naopak potešenie ohlasy. Môžete sa treba dočítať o pánovi, ktorý si vyložene užíva túlanie MHD a napĺňa ho monitorovanie rušných bulvárov. No každý sme nejaký.

Narážame na sociálne väzby, ktoré boli veľmi často reklamované v trailery a sľubovali veľa „prče“ a zamotaných riešení (posledné SimCity Societies to tiež sľubovalo), nemajú sociálne skupiny (robotník, vedec či školák) zrovna veľký význam. Vo výsledku vám totiž tak nejako dôjde, že budove školy by pristal pekný presklený vyklad, v ktorom by mohli oni študenti zapaľovať cigarety. Pôvodne sa tak z celkom zaujímavého nápadu vykľul taký „vedľajší produkt“.

Vzhľadom k tomu, že Cities in Motion je momentálne jediný poriadny simulátor zameraný pre milovníkov (!!) Dopravy v meste, nezostáva nám ho ako odporučiť a poslať vás pre neho do najbližších informácií na autobusovej stanici. Pokiaľ ale patríte k človeku, ktorý radšej volí iné alternatívy ako sú vychádzky či rýchly presun po meste na inline korčuliach, nebude toto pre vás to pravé vyhodenie z kopýtka. Avšak je ale Cities in Motion veľmi slušným simulátorom a parádnym odpočinkom pre všetkých unavených stratégov. Mozgové závity sa vám nezavaria, ale aj tak musíte mať nastavený režim vo vyššom režime než len „Stand-By“. Na čo teda čakáte, upalujte už.

 

Príjemné hranie, podarená grafika, ekonómia a lišta upozorňujúca vás na nebezpečenstvo

Trošku neporiadok v tabuľkách, príliš nefungujúci systém sociálnych skupín, doba osvojenia nie je z najnižších

Verdikt: Cities in Motion ponúka oddychovú zábavu úplne neadekvátne k cene 20 euro, ktoré za hru zaplatíte.

Hodnotenie:

78%

demo


zdroj:Czechgamer.com





You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

komentáre 2 na “Cities in Motion – recenzia”

  1. DeJF píše:

    Inak,vidim že to je recenzia a žiadne vysledne hodnotnie ? ani žiadne klady a zápory ? wtf

  2. admin píše:

    Pardon, doplnené

Pridať komentár